Dini konulardaki sorunlarımızı, günün şartlarını içermeyen bu günün meselelerine yorumlar getirmeyen pek çok kitapla bilgiyle çözmeye çalışıyoruz. Oysa ki o konu ile ilgili olarak yapılan yorumlar, içtihatlar geçmişteki sorunlardan kaynaklanıyor ve geçmişteki problemleri çözmeye matuf yorumlardı ve o konular geçmişteki meseleleri çözmüş veya bir yorum getirmişti.
Mehmet Akif Ersoy’un:
“Doğrudan doğruya Kur’an’dan alıp ilhamı,
Asrın idrakine söyletmeliyiz İslam’ı”
Dediği gibi zamanın idrak ve anlayışını zamanın problemlerinin çözümünde yeni arayışlar içerisinde olmak, meselelere çözümler getirmek elbette ki şarttır.
Erzincan’ımızın yetiştirdiği güzide şahsiyetlerden birisi olan Emekli Müftü Ali Küçüker Hoca bu anlayıştan yola çıkarak yaptığı uzun soluklu bir çalışmayı sonlandırdı. ‘Fıkhi Hükümler ve İlmi Çözümler Açısından Kur’an’ı Kerim’in İzahlı Meali’ adıyla hazırladığı bir kitabı tamamladı.  Kitap Ankara’da Anıl Gurup Matbaacılık, Yayıncılık Ltd. Şti. tarafından basıldı.
Sıvama kapak şömizli ve 25x18 cm ebadındaki kitap iplik dikişli ve iki cilt olarak hazırlandı.
Kitap Bugüne kadar hazırlanmış meallerin bir sentezi olmasının yanı sıra bu günün meselelerini de yeni bir yorumla insanların gündemine getirmektedir.
Kur’an-ı Kerimi baştan sona bütün surelerini ele alan kitapta zaman zaman Hz. Peygamberin hadislerine de yer verilerek Ayetlerin ne anlama geldiğini, nüzul sebeplerine de atıflar yapılmakta,  günümüz insanının idrak ve anlayışına hitap etmektedir.
Kitapta günümüz insanının cevap aradığı pek çok sorunun cevabı içindekiler bölümünde  tasnif edilmiş ve bin nevi ansiklopedi gibi başlıklar dan aranılan konuları bulmak mümkün olabilmektedir. Bu açıdan da okuyucuya önemli kolaylıklar sağlanmaktadır.
Kitap 2 ciltten oluşmaktadır. Şamua, gözü yormayan sarı renkli kağıda basılmış bulunan kitapta yer yer Kuran’dan ayetlere, hadislerin orijinallerine de yer verilmiş bulunmaktadır. 1152 sayfa adan oluşan birinci cilt Fatiha’dan başlayarak  Ta’ Ha suresinde sona eriyor. 2. Cilt ise 1054 sayfadan oluşuyor ve Enbiya Suresi ile Nas suresi arasını kapsıyor. 2. Cildin son kısmında ise Kuran’ı Kerim’de adı geçen Peygamberlerin hayat hikayelerinden özetler bölümü yer alıyor.
Kitap günümüz insanının fıkhi meselelerinin çözümünde önemli bir boşluğu dolduracaktır. Okuyucularımıza tavsiye ediyoruz.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Copyright © Erzincan Doğu Gazetesi

Yazılım: TE Bilişim

Yukarı Çık