31 Temmuz 2015 Cuma

ERZİNCAN LOGOSU ÜZERİNE

30 Ocak 2013, 09:48

Konuya girmeden önce Amblem yada Logo nedir? Önce ona bakalım; Büyük Larousse’de Amblem şöyle tarif ediliyor: “Bir yetkiyi, bir topluluğu temsil etmeye yarıyan işaret, simgesel değer taşıyan şekil.” Erzincan’ın bir amblemi olması ihtiyacı gündeme geldiğinde; bir çalışma başlatılmış ve sonuçta günümüzde de çeşitli vesilelerde kullanılan, Erzincan’la ilgili yayınlarda yer alan çift başlı kartal ortaya çıkmıştır.
Bu konudaki bilgiler tarihçi hemşehrimiz Doç. Dr. Tahir Erdoğan Şahin’in, Erzincan Amblemiyle ilgili yazılarında vardır. Ve şöyle denilmektedir; 1986 yılıda dönemin vali yardımcısı başkanlığında akademisyenler, gazeteciler ve yazarlardan oluşan bir komisyon, çift başlı kartal ve koç başları ile diğer bazı figürlerden oluşan bir amblemi ERZİNCAN AMBLEMİ olarak kabul etmiştir. Daha sonra 1989 yılında belediye ERZİNCAN AMBLEMİNİ, BELEDİYE LOGOSU olarak kullanmaya başlamıştır.
Erzincan Ambleminde yer alan çift başlı kartal motifi, Anadolu Selçukluları dönemine ait sanat eserlerinde görülen çift başlı kartaldan esinlenilerek çizilmiştir. Amblemdeki koç başları, Doğu Anadolu’nun Türkleşmesi ve İslamlaşması hareketini noktalayan Akkoyunluların kullandığı bir olgudur. Akkoyunlu Devleti’nde Erzincan, önemli bir yere sahiptir. Ayrıca Amblemde yer alan bakır, kandil, kubbe, kılıç ve minare motifleri kentin tarihini ve kültürünü sembolize eden motiflerdir. Kartal’ın kuyruk kısmındaki üzüm ise cimin üzümünü sembolize etmekte olup, üzümlü ilçemizi kapsayan bir değer olarak Amblemde yerini almıştır. Amblem Erzincan ilini tam manası ile kucaklayan, bir uçtan diğer uca tüm kenti ve kentin değerlerini içerisinde barındıran bir nitelikte tasarlanmış ve ilimizi temsil etme yeteneği kazandırılmıştır.
Sözü edilen Amblem geçtiğimiz yıla kadar Erzincan Belediyesinin tüm yayınlarında kullanılmıştır. Geçen belediye başkanı döneminde ayrıca Erzincan logo’sunu tanıtan bir kitap yayınlanmıştır. O kitapta daha önce kullanılan çift başlı kartal logosunun anlamı, kaynakları ve oluşumu ifade edilmiştir.
Geçtiğimiz yıl Erzincan Belediyesi, kendisine yeni bir Amblem seçti. Ve ordu caddesindeki parkta ayırdığı bir bölüme kurdurduğu “Saat Kulesi’nin” resmini; çeşitli vesilelerle, altında “Erzincan Belediyesi” yazılarak kullanılmaya başlandı. Vali Yazıcıoğlu caddesindeki aydınlatma direklerinde sözünü ettiğimiz belediye Amblemi sıkça var. Hemşehrilerimiz çok soruyor. Saat kulesi Ambleminin Erzincan ile ilgisi ne?.
Amblemin anlamını yazımızın başında ifade ettik. Olaya o açıdan bakınca Saat Kulesinin Erzincan’ın simgesi yapılması ne ölçüde isabetli olmuştur?. Araştırdığımız kadarı ile Erzincan şehrinde ne Osmanlı döneminde nede sonradan, bazı illerde örneği olan, şehrin her yönünden görülebilen meydanlığın ortasına dikilmiş Saat Kulesi yoktur. Sadece Osmanlı döneminde Erzincan Askeri lisesinin nizamiyesinde Saat Kulesi ve yine Askeri Ortaokul binasının üzerinde ve 4. Ordu Evrak mahseni üzerinde saat kulesi vardı. Ve ahşaptı Askeri okulların komutanlık binasındaki saat kulesinin Cumhuriyetin 10. Yıl töreni dolayısı ile süslenmiş resmi, kaynak kitaplarda var. Anlaşılan hemşehrimiz Emekli Orgeneral İsmail Hakkı Akansel’in eski Erzincan’daki yapılarla ilgili iki eserinden ”Eski Erzincan’da tarihi kışla ve askeri yapılar” adlı olanında yer alan, askeri ortaokul ve okulun saat kulesini gösteren resim, dikilen saat kulesine kaynak olmuş. Ama bu kulenin Erzincan’ın simgesi yada Amblemi olacak bir özelliği varmıdır? diye düşünmekten kendimizi alamıyoruz.
Şunu da anlamakta güçlük çekiyoruz; Erzincan şehrinin ayrı belediyenin ayrı Amblemi olması gerekli mi?. Belediye Erzincan şehrinin belediyesi değil mi?. Zaman sonra belediye yönetimi değişirde, yeni gelen yönetim bir başka şekli Amblem olarak kabul ederse ne olacak?. Bu tür simgelerin devamlı olması, zihinlerde yer etmesi gerekmez mi?. Yüz yıllar önce saat kuleleri, sadece bir aksesuar yada sanat eseri değildi. İnsanlara zamanı – saati gösteren bir fonksiyonu vardı. O nedenledir ki şehirlerin merkezindeki bir alanın ortasına dikilirdi. Zira o tarihlerde bu gün olduğu gibi, her insanın kolunda, evinde, işyerinde saat yoktu; İnsanlar vakit saatlerini saat kulesine bakarak öğrenirlerdi. Oysa günümüzde saat kulesinin böyle bir fonksiyonu kalmamıştır.
Bir de şu var; dikilen saat kulesi her yerde, her vesileyle kullanılacaksa, yıllar önce belirlenen ve başı da, gövdesi de, kanatları da Erzincan’ın özelliklerini taşıyan Selçuklu kartalı Amblemi nerede, nasıl, kimler tarafından kullanılacak?.   

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 13 yorum mevcut

  • Aziz ÖZDEMİR 2 yıl önce yorumlandı

   şefik bey,sizi tebrik ediyorum. yazdıklarınıza katılıyorum. erzincanlıların sizin gibi geçmişine ve değerlerine sahip çıkan bilgili ve üstad kişiliklere sahip çıkması gerektiğini düşünüyorum.sağlıklı ve güzel günler dileğiyle saygılar sunuyorum.

  • Logo 2 yıl önce yorumlandı

   şefik beye düşüncelerinden dolayı saygı duyuyorum fakat bu amblemi konya büyükşehir belediyesi,konya valiliği,selçuk üniversitesi,beyşehir belediyesi,konya spor,erzincan valiliği,daha birçok belediye ve kuruluşlar kullanıyor bu logo kimin.konyalılara sorsak onlar cevabın tarihin sayfalarında belli olduğunu açıkça söyleyeceklerdir.bence eğer milliyetci duygularımız kabaracaksa erzincan insanımızı birleştirici kaynaştırıcı konular üzerinde olması şehre fayda sağlayacağı kanısındayım.bunun dışında yeniliklerin önü açılmalı ki değişimlere ayak uydurup gelişelim yoksa yerimizde sayarız geçmişte olduğu gibi.saygılarımı sunarım.

  • Yazı amblem 2 yıl önce yorumlandı

   doğru söze ne hacet...belediye başkanı i.melih gökçek gibi amblemle oynamamalı...:)

  • gönül özdal 2 yıl önce yorumlandı

   yazdıklarınızın tamamına katılıyorum.kaleminize sağlık.umarım dikkate alırlar.saygılar.

  • TAHİR ERDOĞAN ŞAHİN 2 yıl önce yorumlandı

   erdemi̇ni̇ göstereceklerdi̇r. i̇lerde konuyu tekrar ele almak di̇leği̇yle..saygi-sevgi̇-selam.

  • MUSTAFA ÇETİNER 2 yıl önce yorumlandı

   şefik abicim eline yüreğine sağlik.

  • aslan aksoy 2 yıl önce yorumlandı

   şefik ağabey erzincanımızın hafızasıdır.yazıları ile erzincanımızın geçmişini özetlamaktadir.kendilerine teşekkür eder sağlıklı günler dilerim.

  • Aslan AKSOY 2 yıl önce yorumlandı

   şefik ağabey erzincanımızın hafızasıdır.yazısı erzincanımızın geçmişini çok güzel özetlamaktadir.kendisine teşekkür eder sağlıklı günler dilerim.

  • Fahrettin Özdemir 2 yıl önce yorumlandı

   şefik bey ellerine sağlık. yazmış olduğunuz yazıların altına kendi imzamı da atarım. erzincanlıların duygularına tercüman olduğunuzu düşünüyorum... saygılar sunarım

  • Metin Tombul 2 yıl önce yorumlandı

   şefik ağabeyciğim son derece haklısınız bu tür uygulamalar ilerde problem yaratacaktır. zaten saat kulesinin yapıldığı yer de sizin söylediğiniz gibi halkın saati görmesi açısından merkezi yerlere konulur. örneğin dörtyoldaki havuzun yerine vb. saygılarımla.

  • Nurgül Terzioğlu 2 yıl önce yorumlandı

   çok haklısınız.bu yazınızdan dolayı size teşekkür ederim.

  • Recep Erdoğan 2 yıl önce yorumlandı

   saat kuleleri farklı şehirlerde, meydanlarda, okullarda, binalarda simge olarak bulunmaktadır. mesela i̇zmir konakdaki saat kulesi bir simgedir. diğer bir örnek i̇stanbul haydarpaşa lisesinin saat kuleleridir, hareme giderken herkes görmüştür. yurtdışında da dünyanın meşhur üniversitelerinden uc berkeley, yale gibi okullarda da saat kuleleri vardır. belki de en meşhurları londra'da westminster sarayı'nın yanındaki ünlü saat kulesi big ben dir. bu yapıların tamamı özel taş işlemeciliği, tarihi bir hikâyesi, her yerden görünürlüğü, büyüklüğü, simgesel bir mimarisi ile bir anlama sahip olmasıdır. kimi 1700 lerden, kimi 1800 lerden kalmadır. i̇çi hazır hazır betondan, dışı giydirme süs kulesi değildir hiçbiri. çinliler son dönemde her binanın bir çakmasını yapıyorlar kentlerine. çin işi mantığı ucuz tarih simgeciliği gerçekten bize yakışmıyor sanırım. en azından tamamı taş işlemesi bir yapı olsaymış da, azda olsa bir orijinalliği olsaymış diyesi geliyor insanın.

  • Muzaffer SAY emekli öğretmen 2 yıl önce yorumlandı

   amblem ile ilgili düşüncelerinize katılıyorken bu yazıyı ilgililere okutmak gerekir diyorum selamlar değerli yazarımız

  TÜM YORUMLAR
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  e-gazete
  KARİKATÜR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV