Altıntepe Arkeopark’a dönüştürülecek
Erzincan merkezine 14 kilometre uzaklıktaki doğal bir tepe üzerine kurulu Altıntepe, sur duvarları, kabul salonu, açık hava tapınağı, kilisesi, mezarları ve gelişkin kanalizasyon şebekesiyle Doğu Anadolu Bölgesi'nde örnek bir yapıya sahip. Ortaya çıkarılan Urartu Dönemi yapıları Anadolu arkeolojisine önemli katkılar sağlamış ve temsil ettiği kültürün tek örnekleri olarak değerlendirildiği Altıntepe'de yapılan kazı çalışmalarında Bizans dönemine ait birçok buluntu gün yüzüne çıkarılarak Müze Müdürlüğüne teslim edilmiştir.
2014 yılında gerçekleştirilen kazı çalışmaları hakkında bilgi almak ve çalışmaları yerinde incelemek üzere Altıntepe kazı alanına giden Abdurrahman Akdemir, ortaya çıkarılan buluntular hakkında Kazı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Karaosmanoğlu'ndan bilgi aldı.
Yapılan kazı çalışmaları hakkında bilgiler veren Atatürk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Karaosmanoğlu; 12. Dönem kazı çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu belirterek 2014 yılında ve önceki yıllarda kazı alanında yapılan çalışmalara değindi.
Açıklamasında 2014 yılı kazı çalışmalarında mezarlara ağırlık verildiğini belirten Prof. Dr. Mehmet Karaosmanoğlu; “Mezarların içlerini temizleyerek rölevelerini yaptık. Yeni planları çizildi ve restorasyon çalışmaları için proje hazırlama aşamasına gelindi. Proje tamamlandıktan sonra Kültür Varlıkları Bölge Müdürlüğüne sunulacak ve onaylandığı takdirde uygulamaya geçilecek. Urartu’da tek örnek olan bu üç mezarın tahrip olmasına rağmen iyi korunduğunu gördük ve lahitleri ortaya çıkardık. Önceki yapılan kazılarda lahitlerin içinde cesetler vardı. Ankara Üniversitesi Antropoloji Bölümünce incelenmesi yapılmıştı. Cesetlerden birinin kadın diğerinin erkek olduğu tespit edilmişti. Üç no’lu mezarda ortaya çıkarılan buluntular Anadolu Medeniyetleri müzesinde teşhir edilmektedir. Yukarıdaki taş yapıda çalışmalarımız devam etti. Orada da tam işlevini henüz bilmediğimiz büyük bir yapı var. Dış sur duvarların da çalıştık. Güney kısımda da Bizans dönemi sur duvarlarını ortaya çıkardık” dedi.
Kazı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Karaosmanoğlu’nun açıklamasının ardından bir konuşma yapan Akdemir, Erzincan Valiliği olarak Erzincan’ın tarihi ve kültürel değerlerini ortaya çıkarabilmek ve onların ziyaretçilerin hizmetine sunabilmek için yoğun bir gayret içerisinde olduğunu belirterek; 2014 yılında hem Kemah Kalesinde hem de Altıntepe’de kazı çalışmalarının yoğun bir şekilde devam ettiğini söyledi.
Akdemir açıklamasında; Kazı çalışmalarının önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini ifade eden Sayın Valimiz; “Tercan’da Mamahatun Külliyesini restore ediyoruz, ayrıca Çadırcı Hamamının restorasyon çalışmaları devam ediyor. Altıntepe’de Urartu medeniyetinin birinci ve ikinci dönemine ait buluntular var ve dünyanın ilk bilinen kanalizasyon sistemi burada. Yine Urartu dönemine ait çok önemli bir buluntuyu gün yüzüne çıkardılar. Urartu döneminin tek örneği olan mezarlar burada ortaya çıkarıldı. Önümüzdeki yılllarda kazı ekibinin yaptığı çalışmalar belirli bir noktaya geldiğinde burayı Arkeopark olarak ziyaretçilerin hizmetine sunacağız. Kazı çalışmalarında hem Bizans hem de Urartu dönemine ait eserler ortaya çıkacağına ve bu eserlerin kültürel değerlerimize çok önemli katkılar sunacağına inanıyorum” dedi.  

doğu

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.