“Her Aya Bir Konferans”
Erzincan Müftlüğü konferans salonunda düzenlenen konferans Kur’an- Kerim tilaveti ile başladı. Daha sonra bir açılık konuşması yapan Erzincan İl Müftüsü Galip Akın konuşmasında; “Tarih aynasında ibretle, dikkatle izleyeceğimiz ve bu vakitlerde tefekkür ederek gelecekte de kendimize çekidüzen vereceğimiz bir güzel sofranın açılışına hepiniz hoş geldiniz.
“Endülüs’ün Yıkılış Sebepleri” konusu çok mühim ve bu gün de  o yıkılış sebeplerinin hatalarına düşmemek için dikkat etmemiz gereken bilgiyi bizlere sunacak olan hocamız, değerli, heyecanlı, sevdalı ve sahasında uzman kimliğiyle tanıdığımız E. Ü. İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nizamettin Parlak sizlerle olacak. Tarih ibretler aynasıdır bakmasını bilenler için. Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) Efendimizin mesajını buralara kadar gelerek yayan ve bu yolda her türlü gayret ve fedakârlığı gösteren bir ceddin ibretlik hayat hikâyeleriyle doludur tarih. Öyle güzel bir medeniyet ki, eğer bu gün batıya, Avrupa’ya medeniyet gelmişse, Rönesans dediğimiz o hadise gerçekleşmişse, Endülüs Devletinin, muhteşem Osmanlı’nın sayesindedir. Çok farklı, ufuk açan ilim adamlarının varlığıyla öne çıkar Endülüs... Ne acıdır ki, 9 asır gibi uzun bir zaman ayakta kalan devlet, Allah ve Resûlullah’ ın mesajına uymadığı için yıkıldı gitti. Her toplum için mukadder olan budur zaten. Allah’a ve Resûlü’ nün bıraktığı ölçü ve emanete sahip çıkmayan toplumun çöküşü kaçınılmaz olacaktır. Ben sözü konunun uzmanına bırakırken hepinizi saygı ve muhabbetlerimle selamlıyorum” ifadelerine yer verdi.
Daha sonra kürsüye gelen Erzincan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nizamettin Parlak ise konuşmasını; “ Günümüzden tam 522 yıl önce bu gün dünya tarihinde, İslam Tarihinin çok dramatik sahnelerinden biri yaşandı bu gün. Onun içindir ki üç yıldır Erzincan’dayım. Her yıl 2 ocak tarihinde bir şeyler yapma gayreti içerisinde olmaya çalışıyoruz. Önümüzdeki yıllarda da bu etkinlikleri devam ettireceğiz inşallah. Biz bu günkü konferansımızda Endülüs Emevi Devleti’nin acı tarihi üzerine bir takım anekdotlar sunmaya çalışacağız. Sunumunu Sinevizyon eşliğinde dinleyicilere aktaran Parlak, Endülüs Devletinin Yükseliş ve Yıkılış merhalelerini; “756-1031 Endülüs Emevi Devleti (275 yıl) XI. yy‘ da bütün Avrupa'nın en gelişmiş devletiydi. Endülüs Emevi Devleti Nasıl yükseldi? Dirayetli yöneticiler, ehliyetli idareciler, adalet/eşitlik ilkesi, denge politikası, yerinde zamanında alınan tedbirler, Endülüs Emevi Devleti 1031’de yıkıldı, Mülûkü't-Tavâif (Küçük devletler) Dönemi başladı (1031-1090) Hemen her şehirde bir devlet kuruldu. Bu devletlerin sayısı 20 civarındaydı. Birbirlerine tahakküm etmek için Hıristiyanlarla işbirliği yaptılar. Endülüs’ün Yıkılma Sebepleri, Müslümanların birbirleriyle çatışmaları, Arap-Berberi çekişmesi, Beledli Suriyeli Savaşı, Kayslı-Yemenli Çatışması, Arap-Müvelledûn Çekişmesi, Hanedanın birbiriyle mücadelesi Saray Darbeleri, Halkın ileri gelenleriyle yöneticilerin çatışması
Endülüs’ün Yıkılma Sebepleri, Refah Seviyesinin Yükselmesine Dayalı Sebepler, Allah Rızasından, Dünyevileşmeye Kayış, İdarenin ehliyetsiz insanların eline geçmesi, Devletlerin Ömrü ile İlgili Teori, Dış güçlerin iç isyancıları tahrik edip onları desteklemesi” gibi paylaşımlarıyla özetledi. İbret alınmazsa, aynı akıbetin bizleri de beklediğini konuşmasında dile getiren Parlak, Sözlerini Milli Şairimiz Mehmet Akif’ten bir şiir okuyarak tamamladı.  

doğu

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Copyright © Erzincan Doğu Gazetesi

Yazılım: TE Bilişim

Yukarı Çık