İtalyan öğrencilerin Erzincan ziyareti
Projenin koordinatörlüğünü okulumuz, İMKB Nevzat Ayaz Fen Lisesi yürütmektedir. İtalya’nın Ragusa şehrinden 15 öğrenci, 2 öğretmen okulumuzu ve ilimizi ziyaret etmişlerdir. Proje dahilinde çalışmalar yapılmış, geziler düzenlenmiş ve ilimiz en güzel şekilde tanıtılmıştır. Projemiz iki farklı ülkenin ortak noktalarına, ortak köklerine odaklanmaktadır. Katılımcılar; iki ülkenin kültüründeki, inançlarındaki, edebiyatlarındaki, mutfak kültüründeki vb. alanlardaki benzerlikleri araştırmışlardır ve bunların bir kısmını yerinde keşfetme şansı yakalamışlardır. E-mail, internet, kütüphaneler aracılığıyla bir yolculuğa başlayan katılımcılar, hem kendilerini hem de partnerlerini daha iyi tanımaya başlamışlardır. Bilindiği gibi dünya küçülmekte, teknoloji gelişmektedir. Dahası, eğitimli insan sayısı her geçen gün artmaktadır. Dünyanın bir ucunda yaşanan gelişme diğer ucuna çok kısa bir süre içinde ulaşmakta ve insanlar her şeyden çok kolay haberdar olmaktadır. Fakat yaşanan bütün bu gelişmelere rağmen insanlar ya da farklı toplumlar arasındaki çatışmalar bir türlü düşüş göstermemektedir. Eğitim düzeyi artıkça önyargıların azalması, toleransın ve anlayışın artması gerekirken insanlık çalkantılardan bir türlü kurtulamamakta ve dünya üzerinde barış bir türlü sağlanamamaktadır. Bundan dolayı, katılımcılar huzurlu bir Avrupa’nın gelişimine Avrupa Birliği felsefesiyle destek olmak istenmektedirler.Proje esnasında…
Öğretmenlerin ve öğrencilerin iki ülkenin benzerlikleri hakkındaki farkındalıklarını artırmaları, Farklı ülkelerden iki okulun işbirliği yapabilmeleri ve kendilerini geliştirmeleri, Katılımcıların bilgi ve iletişim teknolojisini iyi kullanıp, iyi iletişimde bulunmaları, Öğrencilerin yabancı dil becerilerini geliştirmeleri, problem çözebilme yetilerini artırmaları, proje yürütebilmeleri, yaratıcı olmaları ve arkadaş edinmeleri, Yerel topluluklar, öğrenciler ve eğitim kadrosunun kültürel benzerliklerle ilgili farkındalıklarının artırılması hedeflenmektedir. Bu proje, iki farklı ülkenin ortaklıklarına odaklanmaktadır. Projenin ana amacı, iki farklı kültür arasındaki benzerlikleri görerek hoşgörünün ve anlayışın artırılmasıdır. Bundan dolayı, bu proje insanlar arasındaki karışıklığı, çelişkiyi azaltmayı hedeflemektedir. İki yıllık bu çalışma, katılımcılara dil ve iletişim becerilerini geliştirmeleri için doğal bir ortam sağlamaktadır. Ayrıca öğrencilerin yaratıcılığı, kendine güveni ve sosyal yönleri desteklenmektedir. Proje, öğrenci merkezlidir. Başarılı olabilmek için şu adımlar takip edilmiştir: Öncelikle iki ülke hakkında bilgi toplanıp spor, sanat, kültür, inanç vb. alanlarda ortak noktalar belirlenmiştir. Daha sonra bu bilgi ışığında etkinler planlanıp hayata geçirilmiştir. Öğretmenler bu etkinliklere, toplantılara vb. çalışmalara rehberlik etmişlerdir. 

doğu

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.