Toplumsal uyuma yönelik etkinlikler

Düzenlenen etkinlik ile ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Türkiye’de bulunan yabancıların Kur’an ve sünnete dayalı sahih dini bilgi ile bilgilenmeleri, din hizmetlerinden doğru ve yeteri kadar istifade edebilmeleri, buna bağlı olarak kendilerine manevi danışmanlık ve rehberlik hizmetlerinin verilebilmesi Diyanet İşleri Başkanlığı’nın görevlerindendir. Bütün bu hususlar göz önünde bulundurularak sözü edilen kesimin zararlı ve istismarcı yapılardan korunması, Başkanlığımızca büyük bir önem arz etmektedir.

Diğer yandan vatandaşlarımız ile yabancıların karşılıklı uyum içerisinde ve barışık bir halde yaşamaları, bir takım asılsız iddialarla yabancılara karşı oluşturulmaya çalışılan olumsuz algı ve yargılara karşı vatandaşlarımızın doğru bilgilendirilmesi, milletimizin birlik ve beraberliğinin, huzur ve kardeşliğinin devamı noktasında büyük önem arz etmektedir.

Bu itibarla, söz konusu hususlara katkıda bulunmak amacıyla, vatandaşlarımızın ve yabancıların katılacağı ders uygulamasının hayata geçirilebilmesi için bugün (20 Şubat 2020) ilimiz Yenimahalle Camii’nde bir program tertip edilmiştir.

Programa katılan İl Müftüsü Mehmet Emin Çetin ve Din Hizmetleri ve Eğitimi Şube Müdürü Ali Şen, Kur’an-ı Kerim tilavetinde bulundular. Afganlı bir vatandaş Kur’an-ı Kerim okudu, il müftü Çetin sohbet edip duada bulundular. Akşam namazı ile yatsı namazı arası bir vakitte yapılan programa katılan İl Göç İdaresi Müdürü Kağan Özlok ve ekibi tarafından pilav ikramında bulunuldu. Daha sonra müftülükce, diyanet yayınlarından olan bazı kitaplar, katılımcılara hediye edildi.

Yapılan program çerçevesinde vatandaşların ve yabancıların birlikte katılacakları derslerle ilgili görüşülen uygulama esasları arasında aşağıdaki prensipler doğrultusunda çalışma yapılmasına dair görüşler ifade edildi:

  • Program, uygun görülen cami ve Kur’an kursları bünyesinde kadınlara ayrı, erkeklere ayrı, haftada bir veya yıl boyunca uygulamak üzere planlanacaktır.
  • Katılımcıların derslere devamlılığı sağlanacak, yerli vatandaşlarımızla birlikte yabancı vatandaşlar beraber katılacaklardır.
  • Dersler Başkanlığımıza bağlı eğitimci personel ve yabancı bir eğitimci tarafından verilecektir.
  • Derslerde Arapça’ ya tercüme edilmiş Başkanlık yayınları ile Riyâzu’s-Sâlihîn, Bülûğu’l Merâm ve Saffetü’t-Tefâsir gibi genel kabul görmüş kitaplar takip edilecektir.
  • Müftülükler tarafından derslerin periyodik kontrol, denetim, rehberlik ve takibi yapılacaktır.
  • Dersler, yapıcı, birleştirici, bütünleştirici, kardeşlik hukukuna riayet edici, kuşatıcı, ortak değerlere saygılı bir usul ile gerçekleştirilecektir.
  • Derslerin daha verimli, cazip, etkili ve ilgili hale getirilmesi için gerektiğinde, meşru ölçüler içerisinde sosyal etkinlik ve faaliyetlere yer verilecektir.
  • Yapılacak olan dersler, İl Müftüsü Mehmet Emin Çetin’in açılış ve değerlendirme konuşmasının akabinde müftülüğümüzden Din Hizmetleri Uzmanı Ahmet Durmuş, İl Müftü Yardımcısı Vekili Serdar Buğday, İl Uzman Vaizi Aydın Öçalan ve İl Vaizi Servet Tiryaki tarafından periyodik olarak yapılacaktır.”

doğu

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Copyright © Erzincan Doğu Gazetesi

Yazılım: TE Bilişim

Yukarı Çık