Erzincan Şeker Fabrikası özelleştirilmesi iptal edildi
Özelleştirme Yüksek Kurulu, B Portföyünde yer alan fabrikaların satışına vize vermedi. Erzincan Şeker Fabrikası’nın da içerisinde bulunduğu B portföyünde yer alan Elazığ, Malatya ve Elbistan Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesi iptal edildi. Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ'ye ait olan ve içerisinde Elazığ, Malatya, Erzincan ve Elbistan Şeker Fabrikalarının yer aldığı Portföy B’de 7 firmanın katılımı ile nihai pazarlık görüşmeleri ve elemeli geçen teklif sürecinde en yüksek teklifi, 266 milyon Dolarla Kolin-Limak OGG vermişti.Özelleştirme Yüksek Kurulunca: Özelleştirme programına alınan ve ilgili diğer kararlar çerçevesinde özelleştirme çalışmaları sürdürülen Türkşeker Fabrikaları A.Ş ait portföy B; Malatya, Erzincan, Elazığ ve Elbistan Şeker Fabrikaları ile Portföy C kapsamında bulunan şeker fabrikalarının portföy grubu halinde satış yöntemi "varlık satışı" şeklinde ve Pazarlık usulü uygulanarak özelleştirilmesine ilişkin olarak pazarlık görüşmeleri tamamlanmış olan ihalelerin iptal edilmesine karar verdi.Özelleştirme Yüksek Kurulunun iptal kararını sevinçle karşılayan Şeker-İş Erzincan Şube Başkanı Bülent Bulut, tüm Erzincanlıları bundan sonrada şeker fabrikasına sahip çıkmalarını istedi. Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi konusunda büyük uğraşılar verdiklerini, azimli ve kararlı tutumlarıyla büyük başarılara imza attıklarını ifade eden Şeker- İş Erzincan Şube Başkanı Bülent Bulut "Dünya örnekleri incelendiğinde şeker sanayi sektörünün varlığının,pancar üreticileri ve çiftçi kuruluşları ile mümkün olduğunu herkes görecektir.  Türkiye'de şeker fabrikalarının üretiminin devamlılığı; pancar üreticileri, şeker işçileri ve devletin de içinde bulunduğu yeni bir yapılanmadan geçmektedir. Aksi takdirde ülkemiz, şeker pancarı sektöründen çekilmek zorunda kalacaktır. Yaşanacak olası kayıpların  doğrudan ve dolaylı olarak geniş bir kesimi etkilemesi de kaçınılmaz olacaktır.
 Türk şeker sektörüne yönelik özelleştirme sürecinde defalarca  yaşanan erteleme kararlan ile başta kamuoyu olmak üzere sektörle ilgili yetkin kişi ve kurumlar, siyasi karar vericiler nezdinde yıllardır süren çalışmalarımız kabul görmüş olup, özelleştirme ile ilgili tereddütlerin doğmasına sebep olmuştur. Özelleştirme Yüksek Kurulunca: Özelleştirme programına alınan ve ilgili diğer kararlar çerçevesinde özelleştirme çalışmaları sürdürülen Türkşeker Fabrikaları A.Ş ait portföy B; Malatya, Erzincan, Elazığ ve Elbistan Şeker Fabrikaları ile Portföy C kapsamında bulunan şeker fabrikalarının portföy grubu halinde satış yöntemi "varlık satışı" şeklinde ve Pazarlık usulü uygulanarak özelleştirilmesine ilişkin olarak pazarlık görüşmeleri tamamlanmış olan ihalelerin iptal edilmesine karar verdi.Özelleştirme Yüksek Kurulunun kararı bizleri mutlu etti.    Önemli olan bundan sonraki süreç içerisinde sanayimizin üretimini sürdürmesinin yolu, sivil toplum örgütleri, siyasi parti temsilcileri, kooperatifler, pancar ekicileri, dernekler, ziraat odaları, çiftçi kuruluşları, esnaf odaları, besiciler ve nakliyecilerin birlik içinde hareket etmelerinden geçmektedir'' dedi. 

doğu

Anahtar Kelimeler:
şeker Fabrikası
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.