Erzincan TSO’nun 5 Yıldızlı Oda Hizmeti Tekrar Tescillendi
 “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesinde sürdürülen oda ve borsaların akreditasyon çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun elinden akreditasyon belgesi alan 21 oda/borsa ile birlikte 5 yıldızlı hizmet verme noktasına ulaşan oda/borsa sayısı 152’ye ulaştı. Akreditasyon süreci devam eden 69 Oda/Borsanın da çalışmaları tamamlandığında bu sayı 221’i bulacak. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, hedeflerinin 365 oda ve borsanın tamamının akreditasyonlarını tamamlamaları ve 5 yıldızlı Oda/Borsa konumuna yükselmeleri olduğunu vurguladı.
 
9. Dönem Oda/Borsa Akreditasyonu Sertifika Töreni TOBB Birlik Merkezi’nde gerçekleştirildi. Akredite olan ve akreditasyon süreci devam eden toplam 221 Oda/Borsanın Meclis ve Yönetim Kurulu Başkan ve Üyeleri ile Genel Sekreter ve personelinin katıldığı törenin açılışında konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, göreve geldikleri günden itibaren ‘takip eden’ değil, ‘yönlendiren’, ‘yol açan’ olmayı amaçladıklarını belirterek, akreditasyon sisteminin hizmet kalitesinin standardizasyonu açısından büyük önem taşıdığına işaret etti.
 
Hisarcıklıoğlu, akredite olan oda/borsaların, 5 yıldızlı Oda/Borsa sayılacağını bildirirken, “Bu belge, Londra’da, Paris’te, Berlin’de Oda/Borsa üyeleri hangi hizmeti alıyorsa, bizim odamızda da üyelerimizin aynı kalitede hizmet alacağının garantisidir. 221oda/borsamız belgesini aldığında. Oda borsalarımızın yüzde 60’ı akredite olmuş hale gelecek” dedi.
 
Bugün, TOBB bünyesindeki 355 oda ve borsanın İngilizce konuşur, yazar ve proje üretir hale geldiğini anlatan Hisarcıklıoğlu, oda ve borsaların proje fabrikası haline geldiğini söyledi. M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “2012 sonu itibariyle oda ve borsalarımızda 450’den fazla proje tamamlandı. Oda ve borsalarımız 400 milyon TL hibe kaynak kullandı. 2013 yılında yapılan proje sayısı ise 351. Son bir yılda neredeyse önceki yıllardaki proje sayısının tamamına yaklaştık. Aynı yıl 207 milyon TL de hibe kaynak kullanıldı” diye konuştu.
 
-Oda ve Borsalar yol açan, yol gösteren hale geldi
 
TOBB’un ve oda/borsaların faaliyetleri hakkında bilgi veren Hisarcıklıoğlu, oda ve borsaların üyeleri için yol açan, yol gösteren kurumlar haline geldiğini dile getirdi. Artık bilgi ihraç eder durumda olduklarını ifade eden TOBB Başkanı, 57 İslam ülkesinin genel sekreterlerine eğitim verdiklerini kaydetti. Kazakistan Devlet Başkanı Nazarbeyev’e oda borsa sistemi hakkında özel bilgi verdiğini ve Kazakistan’ın Türkiye’deki sistemi uygulamak üzere harekete geçtiğini anlatan Hisarcıklıoğlu,“Alman Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği Başkanı’nın da kendisine, ‘Alman oda sistemini dünyanın en iyisi biliyorduk, ama bizim sizden öğreneceğimiz şeyler var’ dediğini hatırlattı.
 
İş dünyası olarak hep büyük resme odaklandıklarını söyleyen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Ülkenin ekonomik olarak büyümesi önemli. Çünkü ekonomi güçlü olmazsa ne vatandaşınızın refahı olur, ne de dışarıda bir ağırlığınız olur. O yüzden üyelerimizin önünü açacak adımlar attık. Kamuyu ekonomiye odaklanmaya zorladık. Çünkü bizim sorumlu olduğumuz kitle, Türkiye’yi taşıyan kitle” ifadesini kullandı.
 
Oda ve borsaların Türk Ticaret Kanunu’nun değiştirilmesiyle, özel sektörün üzerindeki 6 milyar TL’lik yükün kaldırılmasında çok önemli bir rol oynadığını belirten Hisarcıklıoğlu, çekte riski bitiren bir uygulama getirilmesi için de çaba gösterdiklerini dile getirdi. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Odalarımız vasıtası ile sisteme kayıt olan firmalar, birbirlerinin sicilini görebilecek” dedi.
 
Hisarcıklıoğlu ayrıca, ticaret sicilini elektronik ortama taşıdıklarını, fuarcılık ve sigortacılık alanlarına TOBB çatısı altında çeki düzen getirildiğini, TIR ve ATA karneleriyle ihracatın teminatı olduklarını ifade etti.”
 
Yapılan Akreditasyon Sertifika Toplantısı hakkında bir açıklama yapan Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Polat, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Genel Sekreter Abdüssamed Doğançay ile birlikte toplantıya katıldıklarını belirterek açıklamasına şöyle devam etti; “2010 yılında 85 oda/borsa arasında 5 yıldızlı hizmet veren oda belgesi almış bulunan “Akreditasyon Belgesi”ni almaya hak kazanan ve hizmetlerini artırarak devam ettiren bir Odayız, yeni dönemde de 5 yıldızlı hizmet veren odalar arasında tekrar yer almak bizler içinde bir kez daha gurur vermiştir. Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası olarak temsil ettiğimiz Ticaret ve Sanayi erbabı üyelerimize verdiğimiz hizmetlerin kalitesini artırmayı amaçlamak ve bunu bir ilke gibi görmek ve o yolda mücadele etmek bizleri mutlu etmektedir. Tüm üyelerimiz Odamızdan bu 5 yıldızlı hizmeti almayı fazlasıyla haketmektedir, Şahsım, Meclis Başkanımız, Meclis Üyelerimiz, Yönetim Kurulum ve çalışma arkadaşlarım ile birlikte üyelerimize iyi ve kaliteli bir hizmet için bu görevdeyiz, 2010 yılında almayı hakettiğimiz ve bu yılda yine bize layık görülen Akreditasyon Belgesi’nin oda olarak hakkını vermeye devam edeceğiz” dedi.

doğu

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.