Erzincan’ın Doğal Bitki Potansiyeli Ele Alındı
Erzincan Üniversitesi ve Orman ve Su İşleri 13. Bölge Müdürlüğü tarafından organize edilen ‘Erzincan İlinin Doğal Bitki Potansiyeli ve Sürdürülebilir Kullanım Olanakları Çalıştayı’ Hukuk Fakültesi toplantı salonunda yapıldı. Toplantıya; Erzincan Vali Yardımcısı Fatih Kaya, Belediye Başkanı Yardımcısı Mehmet Şireci, Orman ve Su İşleri 13. Bölge Müdürü Mehmet Sıddık Kılınçer, Erzincan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahri Taş, kamu kurum ve kuruluş müdürlerinin yanı sıra üniversite öğretim üyeleri katıldı. Erzincan İlinin Doğal Bitki Potansiyeli ve Sürdürülebilir Kullanım Olanakları Çalıştayı hakkında bilgi vererek konuşmasına başlayan Orman ve Su İşleri 13. Bölge Müdürü Mehmet Sıddık Kılınçer, “Çalıştay; ülkemizin biyo çeşitliliği ve doğal kaynaklarını özellikle bölgemizin ve ilimizin endemik, nadir, hassa ve nesli tehlike altında olan ve bu türleri tanıtmak, halkın bu konuya duyarlılığını artırmak, biyolojik çeşitlerin belirlenmesine, izlenmesine, araştırılmasına ve biyolojik çeşitliliğin ekonomiye kazandırılmasına yönelik mevcut bilgilerin paylaşımının sağlanması. Ülkemiz biyolojik çeşitliliği bakımından dünyanın en fazla çeşit bulunan ülkelerden bir tanesidir. Dünya’da 9’ncu sırada yer almaktadır. Birçok bitkiye ev sahipliği yapmaktadır. Bölgemizde ki ve özelikle Erzincan’da ki biyolojik bitkisel çeşitliliğin tespiti noktasında çalışmalar ve adımlar atılmaktadır. Bu çalıştayda da yapılması gereken konular üzerinde fikir alış verişinde bulunulacaktır” şeklinde konuştu.  
Erzincan’da 25 yıldır birçok çalıştaya katıldığını ancak yapılan çalıştayda alınan kararların ve uygulanmasının bir türlü hayata geçirilmediğine dikkat çekerek konuşmasına başlayan, Erzincan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahri Taş, “Bu çalıştaylar daha öncesinde tekrardan yapılmıştı. Çalıştay da birçok kararlar alınmıştı. Ben 25 yıldır Erzincan’dayım bu kararların hiçbirisi yapılmadı. İnşallah bu çalıştay ve bu çalıştay sonrasında ortaya yapılacak olan bilimsel sonuçlar ve hepsi olmasa bile bir kısmını hayata geçirilmesi noktasında önemli olur diye düşünüyorum.” dedi. Vali Yardımcısı Fatih Kaya, çalıştayda yaptığı konuşmada şunlara yer verdi; “Ülkemizde ve Dünyada gelecekte ki en büyük sorunlarımızdan bir tanesi çevre olacak. Çevreye verdiğimiz önem, enerjiye duyduğumuz ihtiyaç ve başka şeylere duyduğumuz ihtiyaçtan dolayı çevreyi çok mahrum ediyoruz. İnşallah ileride çevreye daha duyarlı, doğal bitki örtüsüne daha duyarlı, bir toplum olarak, birçok konuda gelişir ve dünyanın en çok çeşitli endemik bitkilerine sahip bir ülkesi olarak da endemik bitkilerimizi koruruz.” şeklinde açıklamada bulundu.  

doğu

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.