ETSO Seçimi Bakanlar Kurulu kararı ile 4 ay ertelendi

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Aydın Yalvaç, ETSO’ da yapılacak olan seçimler ve organize sanayi bölgesinde yapılan çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu. Yalvaç, “İş dünyamızın da yakından takip ettiği gibi Ekim ayında Ticaret ve Sanayi Odasının seçimleri vardı. Bu seçimler Bakanlar Kurulu kararı ile 4 ay ertelendi. Şubat ya da Mart aylarında yapılacak. Ertelenme sebebi çok önemli özellikle iş adamlarımızın bu konuda duyarlı olması gerekiyor. Nace kodlama sistemi var. Daha önce bu sistem yapılmıştı fakat bakanlıklar arasında ve odalar ve borsalar birliği arasında bir uyuşmazlık vardı. Bu uyuşmazlığı gidermek amacıyla üç bakanlık ve odalar borsalar birliği birlikte çalışma yaptılar. Her firma için bir koda düşürüldü. Bu Nace kodlama sistemi Maliye Bakanlığı, Gümrük Ticaret Bakanlığı, Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığı ve Odalar Birliği ortak kullanacak. Bu firmaların kimliği olacak. Ekim ayı içerisinde tüm firmalarımıza yazılı olarak Odalar Borsalar Birliği tarafından iştigal ettikleri konularla ilgili kodlar gönderilecek. Bu kodların özellikle çalıştıkları kollarla ilgili olup olmadıklarını iş adamlarımız kontrol edecek. Bununla ilgili itiraz edebilecekler. Daha sonra bir cezai durumla karşılaşmamaları için bu konuya çok dikkat edilmesi gerekiyor. Daha önce odamız tarafından Türk Ticaret Kanunuyla ilgili seminerler verilmişti. Bu seminerler sırasında gerek iş dünyamızda gerekse akademik çevrelerden bazı itirazlar gelmişti. Çok sayıda hapis ve para cezası vardı. Şirketler üzerinde çok yoğun denetim vardı. Son yapılan kanun değişikliği ile bunlar biraz yumuşatıldı. Özellikle hapis cezaları aza indirildi. Para cezaları bir kısmından vazgeçildi. Artık bu konularla ilgili para cezası verilmeyecek. Türk Ticaret Kanununda yapılan bu değişiklikler özellikle firmalarımıza limited ve anonim şirketlerimize yıllık 7 bin TL bir maliyeti azaltmış oldu. Erzincan da teşvik yasasında 4 bölgede yer aldı. Bu yasaya Erzincanlılar belki itiraz edebilirler biz neden üst bölgede yer almadık diye. Erzincan il geneli 4 bölgede, organize sanayi bölgesi 5 bölgede yer aldı. Erzincan son 5-6 yıldır gösterdiği ekonomik ve altyapı çalışmaları ile 81 il içerisinde 59 sırada iken bugün 42 sıraya yükseldi. 
 Organize sanayi bölgesinde yatırımlar devam ediyor. Bu yatırımlar tamamlandığında belki bu 42 sıra 30 sıralara yükselecek. Bu Erzincan için çok sevindirici bir gelişme. Halen organize sanayi bölgesinde 46 firma üretimine devam ederken 16 firmanın da inşaatı devam ediyor. 26 firmamız ise projelerini hazırlıyorlar. Projeleri tamamlandıktan sonra inşaatlarına başlayacaklar. Organize sanayi bölgesinin parsel bazında 4/3’ ü üretimde veya tahsis edilmiş durumda. Ayrıca bu gelişmeler devam ederken organize sanayi bölgesinde de bir sosyal tesisi yapıyoruz. İş adamlarımızdan ve çalışanlardan gelen talep üzerine organize sanayi bölgesine camii inşaatı başladı. İş adamlarımızdan gelen yardımlar ile bir ay içerisinde ibadete açmayı planlıyoruz. İŞGEM projemiz var. Bu projemizde hızla devam ediyor. Bu projede de 15 gün içerisinde firma bina kısmının teslimatını yapacak. Son iki ay içerisinde yatırımcı iş adamlarımızdan gelen talep doğrultusunda 5 kilometrelik doğalgaz hattı da döşendi ve bu firmalar gaz kullanmaya başladılar. Diğer bir sevindirici gelişmede Odalar ve Borsalar Birliği, İstanbul Ticaret Odası Erzincan’a Sivil Havacılık lisesi yapımı konusunda da görüşmelerimiz ve çalışmalarımız devam ediyor. Valimiz ve İl Milli Eğitim Müdürümüz ilgili yerlerle gerekli yazışmaları yaptılar” dedi.

doğu

Anahtar Kelimeler:
Erzincan Ticaret
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.