Türk Ticaret kanunu Temmuz ayında yürürlüğe girdi
 Yalvaç açıklamasında şunları söyledi. 6103 sayılı Türk Ticaret Kanununun Yürürlüğü ve Uygulama Şekli Hakkında Kanun Resmi Gazetenin 14.02.2011 tarihli ve 27846 sayılı nüshasında yayımlanmıştır dedi.

Yalvaç, anılan Kanunun Yönetim Kurulu başlıklı 25 inci maddesinin birinci fıkrası; "Türk Ticaret Kanununun yürürlüğe girdiği tarihte görevde bulunan anonim şirket yönetim kurulları ile limited şirket müdürleri, görevden alınmaları veya yönetim kurulu üyeliğinin başka bir sebeple boşalması hâli hariç, sürelerinin sonuna kadar görevlerine devam ederler. Ancak, tüzel kişinin temsilcisi olarak üye seçilmiş bulunan gerçek kişinin, Türk Ticaret Kanununun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içinde istifa etmesi, onun yerine tüzel kişinin ya da başkasının seçilmesi gerekir. Tüm ortakların hep birlikte müdür sıfatıyla şirket işlerini idare ve şirketi temsil ettiği limited şirketlerde de aynı üç aylık süre içinde Türk Ticaret Kanununun 623 üncü maddesi hükmünün gereği yerine getirilir. Anonim şirketlerde Türk Ticaret Kanununun 363 üncü maddesinin birinci fıkrası uyarınca seçim yapılan durumlarda, anılan Kanunun 359 uncu maddesindeki şartları taşıyan yönetim kurulu üyelerinin seçilmeleri şarttır. Görevdeki yönetim kurulunun görevinin sona ermesinden sonra seçilecek üyelerin, anılan 359 uncu maddedeki şartları taşımaları zorunludur." hükmünü içermektedir. Bilindiği üzere Türk Ticaret Kanunu 1 Temmuz 2012 tarihi itibariyle yürürlüğe girmiş olup, yukarıda bahsi geçen Kanununun ilgili maddesine göre üyelerimizin şirket ortaklık yapılarını gözden geçirmeleri ve doğabilecek mağduriyetlerin önlenmesini teminen durumlarını kanuna uygun hale getirmeleri önemle rica olunur dedi.

Anahtar Kelimeler:
Erzincan Ticaret
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.