Bunaltıcı sıcaklar verimi düşürdü

Erzincan’da son günlerde etkili olan bunaltıcı sıcaklardan dolayı süt sığırlarının strese girmesiyle günlük süt üretimi geriledi.

Sığır üreticileri yaptıkları açıklamada, son günlerde mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklarının, hayvanları da olumsuz etkilediğini anlattı.

Yüksek sıcak ve nem yüzünden oluşan bunaltıcı havanın, süt sığırlarını strese soktuğunu belirten üreticiler, bu durumun, hayvanlardaki beslenmeyi olumsuz etkilediğini dile getirdi.

Hayvanların, ahırlarda yem, meralarda ot yemediğini vurgulayan üretici Orhan İlçi; "Normalde temmuz ve ağustos aylarında süt verimi bir miktar düşer. Son günlerdeki aşırı sıcaklar, üretimde daha fazla düşüşe yol açtı. İyi beslenemeyen hayvandan fazla süt üretimi beklenemez" dedi.

Meralarda ise hayvanları olabildiğince ağaç gölgelerinde tutmaya çalıştıkları söyleyen üreticiler; "Ne yapsak da sıcağın etkisinden kurtarmadık. Süt veriminin normale dönmesi için havaların biraz serinlemesini bekliyoruz. Meteoroloji, önümüzdeki günler için sıcakların biraz düşeceğini belirtiyor. Umarım böyle olur" dediler.

Haberler