“Kalaycılık” bitiyor

Geçmişten günümüze, insanların evlerine ekmek götürmelerini sağlayan birçok meslekler geldi geçti. Öyle meslekler vardı ki; zamanla gelişen teknolojiye ve değişen kültürel yapıya daha fazla direnemediler. Bazıları hâlâ birileri tarafından geçen yıllara inat, aşkla sürdürülmeye devam etse de bu kadar şanslı olmayan meslekler de oldu. Bu mesleklerden biri de kalaycılık olmuştur.

Erzincan’da kalaycılık yapan esnaf, eskiden bu işin çok rağbet gördüğünü değişen zaman ve teknolojiye paralel olarak yok olmaya yüz tuttuğunu belirtti. Esnaf açıklamasında; “ ben birkaç arkadaşımla beraber Erzincan’da bu mesleği yapan son kişilerden olabiliriz. Bu mesleğin daha da ileri gideceğini düşünmüyoruz. Yani anlayacağınız son demlerimizi yaşıyoruz. Bir ata mesleğimiz daha tarihe karışacak gibi görünüyor” dedi.  

Kalay işi, bakırdan yapılmış bir gerecin yüzeyine, ak kurşun olarak adlandırılan, parlak kül rengindeki gümüşe benzeyen bir maden olan kalayın eritilerek dökülmesi biçiminde uygulanan bir tür kaplamacılıktır. Çinko, alüminyum, çelik ve plastik mutfak ve hamam gereçlerinin yaygınlaşmasıyla bakırcılığın gerilemesine koşut olarak, kalaycılık da gerilemiş ve yok olmaya yüz tutmuştur. Eskiden kent ve kasabanın hemen hemen her semtinde, pazar yerlerine yakın sokaklarda bir kalaycı dükkânı bulunurdu. Kalaycı dükkânları genellikle bakırcıların yanı başında ya da bizatihi bakırcı dükkânının içinde ayrı bir bölümde yer alırdı. 1950’li yıllarda ve 1960’ların başında bu dükkânların çoğu kapandı. Böylece kısa bir zaman sonra kalaycılık da tarihe karışarak unutulmaya yüz tutacak gibi görünüyor.

Haberler