Et yiyen örümcek Erzincan’da sık görülmeye başlandı

Dünyada Camel Spider olarak bilinen ülkemizde de ‘Sarı Ömer’ ya da ‘Sarı kız’ olarak adlandırılan örümcek türü Erzincan merkeze bağlı Başpınar Köyü’nde görüldü.

Köylü vatandaş son iki yıldan beri bu böceği gördüğünü söyledi. Daha önceki yıllarda böyle bir şey görmediğini ifade eden köylü geceleri evinde rahat uyuyamadığını da sözlerine ekledi.

Sarı Ömer özellikle akrep, kertenkele, hatta fare ve kendinden büyük memelilerle bile besleniyor. İnsan etini de yiyen bu böcek türü, soktuğu zaman deriyi uyuşturuyor ve av  ısırıldığının farkında olamıyor. Sarı Ömer örümceği ağzından deriye, eti sıvı kıvama getiren bir zehir akıtıyor. Zehir deriye yayıldıktan bir süre sonra yemeye başlıyor.

Sarı Ömer sizi soktuğu anda, o bölgeyi uyuşturur ve ısırdığı bölgedeki et erimeye başlar. Bu nedenle eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız anında amonyak tedavisi uygulamalısınız. Örümcek türlerinin en hızlısı olan Sarı Ömer, zıplama yeteneğiyle de avını kolayca yakalayabiliyor. Alucra'da Görülmesi Şaşırttı Dünyada çöl bölgelerinde ülkemizde de Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da yaşayan Sarı Ömer örümceği, zehriyle bir insanı öldürebiliyor.

Haberler