32 yıl önce 13 Mart 1992 tarihinde meydana gelen depremin yıl dönümünde Erzincan Terzibaba Mezarlığı'nda anma töreni düzenlendi.
Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan anma töreninde konuşan Erzincan belediye Başkanı Bekir Aksun; “13 Mart 1992 Erzincan depreminin 32. yıl dönümünü yaşadığımız bugün, deprem felaketinde yaşamını yitiren deprem şehitlerimizi rahmetle yad ediyorum. Depremler doğal bir afettir. Bizler bu konuda hem birey hem de kurumlar olarak gerekli önlemleri almalı deprem konusunda bilinçli bir toplum olma yolunda çalışmalar yapmalıyız. Ne yazık ki Erzincan denilince akla ilk olarak deprem geliyor ama bilinmesi gereken en önemli şey deprem sadece Erzincan’da değil Türkiye’nin, dünyanın her yerinde meydana gelebiliyor. O yüzden bu şehri deprem şehri olarak değil de depreme karşı en iyi önlemleri almış bir şehir olarak yapılandırmalı ve tanıtmak zorundayız. Bu doğrultuda 1992 depreminden sonra şehrimiz diğer illere kıyasla depreme hazırlık konusunda daha ileride diyebiliriz. Biz de göreve geldiğimiz günden bu yana bu konuda çalışmalar gerçekleştiriyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından Terzibaba Mezarlığı'nda depremde hayatını kaybedenler için dualar okundu ve daha sonra 1992 Deprem Şehitliği'ni ziyaret ederek şehitliğe karanfil bıraktı.

Bakan Bayraktar ve Bakan Işıkhan hava alanında karşılandı Bakan Bayraktar ve Bakan Işıkhan hava alanında karşılandı

Törene Vali Hamza Aydoğdu, AK Parti Erzincan Milletvekilleri Süleyman Karaman, Belediye Başkanı Bekir Aksun, siyasi parti il başkanları, kamu kurum ve kuruluş müdürlerinin yanı sıra, depremde hayatını kaybedenlerin yakınları ve Erzincanlılar katıldı.

Editör: Adem Küçükkaya