Hayatın farklı bölümlerinde herkes kilolarından ya da ödemlerinden kurtulmak isteyebilir. Bazen sağlık bazen estetik kaygılar kilo verme konusunda sizi zorluyor olabilir. Bu dönemlerde de insanlar arasında popüler hale gelen bitkisel yöntemleri kullanmak istiyor olabilirsiniz.

İşte kilo vermenize destek sağlayacak çay tarifleri

·         ELMA ÇAYI

MALZEMELER

2 orta boy elma

1 orta boy limon

1 kabuk halinde tarçın

1 tatlı kasığı tane karabiber

1 tatlı kaşığı tane karanfil

YAPILIŞI

Öncelikle elma ve limonu 4 parçaya bölün, kabuklarını soymadan ve çekirdeklerini çıkarmadan diğer malzemelerle birlikte 3 litre suyun içine atıp kaynamaya bırakın. Elmalar pörsümeye başladığında altını kapatın ve süzün, sıcak ve soğuk içebilirsiniz günde 3 kere 1 bardak yemeklerden 10 dk önce içilmesi gerekli.

·         CİVANPERÇEMİ ÇAYI

MALZEMELER

4 -5 adet gülhatmi

3 adet ardıç tohumu

1 kahve kaşığı mate yaprağı

3 yemek kaşığı ebegümeci

2 yemek kaşığı kuşburnu

1 adet zencefil

1 adet kabuk tarçın

1 yemek kaşığı melisa

2 yemek kaşığı sinameki

2 yemek kaşığı civanperçemi

2 çay kaşığı tere tohumu

3 yemek kaşığı ıhlamur

3 yemek kaşığı elma kurusu

YAPILIŞI

Malzemelerin hepsini miksere ekleyerek mikserden geçirin. Yaptığınız tozdan sabahları 2 yemek kaşığı kadar tozu 2 su bardağı kaynamış suyun içerisine ekleyip karıştırın. 5 dakika demledikten sonra aç karnına içebilirsiniz.

·         ZENCEFİL ÇAYI

MALZEMELER

1 tatlı kaşığı zencefil (tazesi daha etkileyici )

1 tatlı kaşığı karanfil

1 çubuk tarçın

Bu yöntemle ayak mantarından, kokudan ve kaşıntıdan kurtulun! Bu yöntemle ayak mantarından, kokudan ve kaşıntıdan kurtulun!

3 su bardağı su

YAPILIŞI

Önce 3 su bardağı suyu kaynatalım sonra bir tencereye yada çay demliğine malzemelerimizi koyun

(Eğer taze zencefil kullanıyorsanız küçük küçük kesiniz. ) Kaynayan suyu üzerine dökün ve demlendirin. Bu hazırlamış olduğunuz çaydan sabah ve akşam yemeklerden önce 1 bardak için.

Pek çok kişi fazla kilolarından kurtulmak isterken sadece çay tarifleri araştırıyor. Ancak bitkisel çayların sadece destekleyici olduğu unutulmamalı. Ayrıca hamileler, emziren anneler, mide ya da farklı bir hastalığı olanlar mutlaka uzman desteği alarak zayıflama çaylarını tüketmeli.

Editör: Yasemin Dülgeroglu