Bebeklerde hastalanma durumu oldukça doğal kabul edilir. Bunun yanı sıra sık sık davranış değişikliği görülür. Bebeğin gelişim sürecinde tüm bu değişimler normal olmakla birlikte bir takım davranış ve durum değişiklikleri bebeklerde hastalığa işaret ediyor olabilir.

Bebeklerde hastalığa işaret eden davranışlar;

1-Ağlama krizi

Her bebek ağlar bu durum normal kabul edilir. Ancak bebeğiniz sürekli huysuzsa, uzun süreler boyunca veya çok ani bir şekilde ağlıyorsa veya olağandışı bir şekilde ağlıyorsa, bu bir hastalık belirtisi olabilir.  Bebeğiniz aç, uykulu, yalnız, bezini değiştirmeye ihtiyaç duyuyor veya ağrı çekiyor olabilir. Bebeğinizi inceledikten sonra bu durumların olmadığını fark ederseniz bebeğinizin ağlamasını bir işaret olarak kabul edebilirsiniz.

2-Ateş

Bebeğinizin ateşini cıva içermeyen bir dijital veya cam rektal termometre ile rektal olarak ölçün. Yüksek bir ateş varsa hemen doktoru arayın. Soğuk algınlığı, krup, pnömoni, kulak enfeksiyonları, idrar enfeksiyonları ve diğer birçok bakteriyel ve viral hastalık gibi solunum yolu hastalıklarının tümü ateşe neden olabilir.

3-Durgunluk

Bebeklerin emzirmek için uyanması zor olabilir. Seslere ve görsel uyarılara karşı uyanık veya dikkatli olmayabilirler. Bazen bunlar yavaş gelişir. Ancak bebek uyuşuk hale gelirse veya eskisi kadar aktif değilse durgunluk, enfeksiyon belirtisi veya düşük kan şekeri gibi diğer durumların bir işareti olabilir. 

4-İştahsızlık

Bebeğiniz yemek yemeyi reddediyor ve birkaç öğünü atlıyorsa bu bir hastalık belirtisi olabilir.

Bununla birlikte, çoğu beslenmeden sonra şiddetli kusma veya çok miktarda süt tükürme de bir soruna işaret edebilir. 

Bebeğinizde kilo alımının olmaması veya kilo kaybının devam etmesi, bir hastalığın veya başka durumların belirtisi olabilir ve tedavi edilmesi gerekir. 

Şirin mi şirin "patates"ten daha fazlası Şirin mi şirin "patates"ten daha fazlası

5-Göbek Kordonu Enfeksiyonu

Yeni doğan bebeğin göbek kordonunun etrafında irin veya kırmızı bir deri varsa veya hoş olmayan bir koku varsa, enfeksiyon kapmış olabilir. 

6-İshal/Kusma 

Bebeklerde görülen ishal ve kusma bağırsağın viral veya bakteriyel bir enfeksiyonuna, bir tıkanıklığa veya başka bir soruna işaret edebilir. Uzun süren isham durumu bebeklerin susuz kalmasına neden olabilir.

7- Sert Dışkı

Bebek anne sütü veya biberonla besleniyorsa ve çok sert veya çok kuru dışkı yapıyorsa, bu onun daha fazla sıvıya ihtiyacı olduğunun veya ateş, hastalık veya ısı nedeniyle çok fazla sıvı kaybettiğini gösteriyor olabilir. 

8- İdrar Yapma

Bebeğin günde en az dört bez ıslatması gerekir. Ancak bebek idrar yaparken herhangi bir sıkıntı belirtisi gösteriyorsa, bu idrar yollarında bir enfeksiyon veya başka bir sorun belirtisi olabilir.

Editör: Sena ERDOĞAN