Kış şartlarının oldukça ağır geçtiği Bingöl Karlıova’da  besiciler zorlu bir mesai gerçekleştirmeye çoktan başladı.

Çetin geçen kış döneminde hayvanlarını beslemek zorunda olan besiciler yaklaşık 1,5 kilometre boyunca at ve kızaklarla hayvanlarına ot taşıyor.

BİNTSO genç girişimciler kurulu belirlendi BİNTSO genç girişimciler kurulu belirlendi

Bingöl’ün Karlıova ilçesinde etkili olan kar yağışı, besicilikle uğraşan vatandaşların işlerini zorlaştırıyor. Karlıova ilçesine yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta bulunan Kaynarpınar köyündeki besicilerin birçoğu, kar yağışının ardından yaz aylarında biçtikleri otları at veya kızaklarla taşıyarak hayvanlara ulaştırıyor. Baba mesleği olan besiciliği yıllardır sürdüren 4 çocuk babası Fazlı Gürgen (44), her gün erken saatlerde uyanarak zorlu mesaiye başlıyor. Yaklaşık 100 adet küçükbaş hayvanı olan Gürgen, günde birkaç kez hayvanlarını kar üstünde otlatmak için yaz aylarında biçtiği otları kızağa yüklüyor ve 1,5 kilometre boyunca taşımasını yapıyor.
 

Günlük yaptığı işleri anlatan Gürgen, ''Hayvancılıkla uğraşıyorum. Sabah saat 08.00 gibi kalkıp hayvanların otunu, yemini seriyoruz. Öğleye kadar dışarda kar üstünde otunu yiyor içeri almıyoruz. Sonra ot getirmeye gidiyoruz yaklaşık 1,5 kilometre ötede. Otlarını yiyorlar günlerimiz kış aylarında böyle geçiyor” dedi.

Zorlu mesailerine rağmen işini aksatmadan yapan besiciler takdire şayan bir iş çıkartıyor. (İHA)

Editör: Merve Kiraz