Bir deprem ülkesi olarak evimizin depreme dayanaklı olup olmadığını nasıl anlarız? Ya da anlamak için ne yapmalıyız? Ders niteliğinde ki asrın felaketi Kahramanmaraş merkezli depremin bir benzeri yaşanmasın diye alınacak önlemleri tekrar tekrar hatırlatmakta ve sıkça kontrol etmekte fayda var.

Sağlık Bakanlığının 8 bin sürekli işçi alım ilanı Resmi Gazete'de Sağlık Bakanlığının 8 bin sürekli işçi alım ilanı Resmi Gazete'de

1- Binanın yapıldığı zemini öğrenin

Ülkemizde zemin türleri A, B, C, ve D grubu zemin olarak dört sınıfa ayrılıyor:

A grubu - En nitelikli zemin: Dayanımı en yüksek olan , kayalık veya çok sıkı çakıl zeminler.

B grubu zemin: Ayrılmış kayaçlardan veya sıkı kumdan oluşan zemin türler.

C grubu zemin: Orta sıklıkla kum, değişime uğramış taşları içeren zeminler.

D grubu - En niteliksiz zemin: Dolgu, çamur, balçık, organik madde ve çürüyükler içeren, sulu zeminler.

 Binanın bataklık zemine yapılması oldukça riskli bir durum olduğunu bilmenizde fayda var.

2-Deprem riskini sorgulayın

 https://tdth.afad.gov.tr adresinden TC kimlik numarası ve şifre ile giriş yaparak ikamet ettiğiniz bölgenin koordinat ve adres bilgilerini girerek ikamet ettiğiniz semtin deprem riskini sorgulayın.

3-Kolonlarını kontrol edin

Binanızdaki ve evinizdeki kolonlara dikkat edin. Özellikle bodrum katındaki kolonlarda bulunan olası çatlaklar riskli olabilir. Hızlı bir şekilde bilirkişilerden inceleme talep edin.

4-Deprem testi yaptırın

Eğer evinizi riskli görüyorsanız bir uzman çağırarak analiz yaptırabilirsiniz. Buna ek olarak çeşitli belediyelerin de konuya ilişkin çalışmaları bulunuyor. Başvurmanız durumunda bina tespiti için ücretsiz olarak çalışma yapılıyor.

Editör: Sena ERDOĞAN