Modern tarım makineleri sayesinde Erzincan Ovası'nda hububat hasadı hızlandı Modern tarım makineleri sayesinde Erzincan Ovası'nda hububat hasadı hızlandı

Erzincan'da kiraz üretimi potansiyeli açısından önemli bir yere sahip. Ancak, havaların ısınmasıyla birlikte kiraz sineği sorunu ortaya çıktı. Kiraz sineği, 4-5 mm boyunda, parlak siyah göğüs ve göğüsün uç kısmında sarı renkli üçgen biçiminde bir yapıya sahiptir. Meyveleri kahverengileştirerek çürütürken, aynı zamanda meyvelerin erken olgunlaşarak dökülmelerine de neden oluyor. Bu durum hem ürünün kalitesini düşürüyor hem de piyasa değerini etkiliyor.

Kiraz sineğinden meyveleri korumak için uzmanlar şu önerilerde bulunuyor:

  • Hasat yapılırken ağaç üzerinde meyve bırakılmamalı. Kurtlu kirazlar toplanıp derin çukurlara gömülmeli, sonbaharda toprak işlemesi ve yabancı ot temizliği yapılmalıdır.
  • Kiraz bahçeleri kurulurken, erkenci çeşitlerin yanı sıra geç çeşitler de dikilmelidir.
  • Yabani kiraz ve Hanımeli gibi türlerin kiraz üretim bölgelerine dikilmemesi önemlidir.

Kiraz sineğiyle mücadelede "biyoteknik mücadele" ve "kimyasal mücadele" yöntemleri kullanılmaktadır. Biyoteknik mücadele, kiraz sineğinin düşük ve orta popülasyonları için uygundur. Bahçeye "görsel yapışkan tuzaklar" ve "amonyak kapsülleri" asılarak kiraz sineği izlenir ve mücadele edilir.

Kimyasal mücadelede ise farklı çeşitlerin bulunduğu bahçelerde sarı yapışkan tuzaklar ve amonyak kapsülleriyle kiraz sineğinin yakalanması sağlanır. İlaçlama tuzaklardaki ilk ergin görüldükten hemen sonra yapılmalıdır. İlaçlama genellikle bir kere yeterli olur, ancak tuzaklardaki yakalamalar devam ederse ikinci ilaçlama düşünülebilir.

Üreticilerin kiraz sineğiyle mücadelede uzman tavsiyelerine uymaları, bahçe hijyenine dikkat etmeleri ve belirlenen mücadele yöntemlerini uygulamaları önemlidir.

Kaynak: iha