SMS dolandırıcılığının bazı yaygın örnekleri şunlardır:

Size iş sağlıyormuş gibi gelen mesajlar: Sizlere dolgun maaş ile vaatlerde bulunarak, gönderdikleri bağlantıya tıklamanızı sağlıyor ve bu bağlantı ile telefonunuz ve Gmail adresinizdeki bütün şifreleri kopyalayarak ele geçiriyorlar.

Bankanızdan veya kredi kartı şirketinizden geliyormuş gibi görünen mesajlar: Bu mesajlarda, hesabınızda bir sorun olduğu veya kimlik doğrulamanız gerektiği söylenebilir. Mesajda yer alan linke tıkladığınızda, dolandırıcıların sahte bir web sitesine yönlendirilirsiniz ve burada sizden hesap bilgilerinizi veya kredi kartı bilgilerinizi girmeniz istenir.

Kargo teslimatıyla ilgili mesajlar: Bu mesajlarda, kargonuzun teslimatında bir sorun olduğu veya ek bir ücret ödemeniz gerektiği söylenebilir. Mesajda yer alan linke tıkladığınızda, dolandırıcıların sahte bir web sitesine yönlendirilirsiniz ve burada sizden kredi kartı bilgilerinizi girmeniz istenir.

Muş'ta kadınların yayla mesaisi sürüyor Muş'ta kadınların yayla mesaisi sürüyor

Kazandığınızı bildiren mesajlar: Bu mesajlarda, bir yarışma veya çekiliş kazandığınız ve ödülünüzü almak için belirli bir linke tıklamanız gerektiği söylenebilir. Mesajda yer alan linke tıkladığınızda, dolandırıcıların sahte bir web sitesine yönlendirilirsiniz ve burada sizden kişisel bilgilerinizi girmeniz istenir.

SMS dolandırıcılığından korunmak için:

Hiçbir SMS mesajındaki linke tıklamayın. Bankanız veya kredi kartı şirketiniz sizden asla SMS yoluyla şifrenizi veya kredi kartı bilgilerinizi girmenizi istemez.

Bilmediğiniz numaralardan gelen SMS mesajlarına şüpheyle yaklaşın. Bu mesajları açmadan veya cevaplamadan önce silin.

Kişisel bilgilerinizi asla SMS yoluyla paylaşmayın.

Bankanızın veya kredi kartı şirketinizin resmi web sitesini kullanarak hesabınızı kontrol edin. Herhangi bir şüpheli işlem fark ederseniz, bankanızla veya kredi kartı şirketinizle hemen iletişime geçin.

Telefonunuza spam filtreleme uygulaması yükleyin. Bu uygulamalar, dolandırıcılık mesajlarının birçoğunu otomatik olarak engeller.

SMS dolandırıcılığıyla ilgili şikayette bulunmak için:

Siber Suçlar Bürosu'na https://www.egm.gov.tr/siber adresinden elektronik ihbarda bulunabilirsiniz.

Tüketici Hakları Komisyonu'na https://www.turkiye.gov.tr/tuketici-sikayeti-uygulamasi adresinden şikayette bulunabilirsiniz.

Editör: Adem Küçükkaya