Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından, ekonomik sıkıntı yaşayan ve çocukları okula devam eden ailelere yönelik önemli bir destek müjdesi verildi. Sosyal Ekonomik Destek (SED) Programı kapsamında, ailelere aylık 5.782 TL'ye kadar maddi yardım yapılacak.

Kimler Faydalanabilecek?

 • Ekonomik zorluk içinde olan ve çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çeken aileler
 • Okul öncesi, ilköğretim, ortaöğretim ve yükseköğrenimdeki çocuklar için destek sağlanacak

Destek Miktarları:

 • Okul öncesi: 2.421 TL - 3.614 TL
 • İlköğretim: 3.632 TL - 5.421 TL
 • Ortaöğretim: 3.874 TL - 5.782 TL
 • Yükseköğrenim: 4.358 TL - 6.505 TL

Başvuru Nasıl Yapılır?

 • Başvurular e-Devlet üzerinden Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) Programı'na yapılabilecek.
 • Başvurularla ilgili detaylı bilgiler Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde yer alacak.

Destek Ne Zaman Yapılacak?

 • Aylık ödemeler Ocak 2024'ten itibaren başladı

Önemli Detaylar:

 • SED desteği, sadece ekonomik zorluk içinde olan ailelere yöneliktir.
 • Başvuruların değerlendirilmesinde ailenin gelir durumu, çocukların okul durumu ve ailenin toplumsal koşulları gibi faktörler göz önünde bulundurulacak.

DESTEKTEN KİMLER FAYDALANABİLİR?

-Haklarında bakım tedbiri kararı verilerek sosyal hizmet kuruluşlarında bakılan ve desteklendikleri takdirde ailesi veya yakınları yanına verilebilecek çocuklar.

-Ekonomik yoksunluk nedeniyle, desteklenmedikleri takdirde korunmaya muhtaç duruma düşecek olanlardan haklarında bakım tedbiri kararı alınmaksızın sosyal ve ekonomik destek hizmetinden yararlandırılarak ailesi veya yakınları tarafından bakılabilecek çocuklar.

-Bakım tedbir kararlı iken yaş sınırlarını tamamlamaları nedeniyle, sosyal hizmet kuruluşlarından veya koruyucu aile yanından ayrılanlardan iş ve meslek edinme kursuna veya eğitimlerine devam eden veya bir iş ve meslek sahibi olamayıp desteklenmedikleri takdirde muhtaç duruma düşecek olan gençler.

-Olağanüstü bir felaket, tabii afet, hastalık veya kaza geçirerek belirli bir süre kendisinin ve geçindirmekle yükümlü bulunduğu aile fertlerinin temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olanlar ile hayati tehlike arz eden ve ameliyat gerektiren durumlarla karşılaşan veya vefat eden kişilerin çocukları.

Talepler, Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmetleri Hakkında Yönetmelik kapsamında değerlendirilmekte ve inceleme sonucu uygun görülenler desteklenmektedir.

Sarıkamış'ta sporcular ile aileleri için yemek ve eğlence programı düzenlendi Sarıkamış'ta sporcular ile aileleri için yemek ve eğlence programı düzenlendi

Başvurular, Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) programına e-Devlet üzerinden yapılabilecektir. Bu süreçle ilgili detaylar, resmi internet sitesinde yer alacak

Editör: Adem Küçükkaya