Gerçek bir hikayeden uyarlanan korku dalının öne çıkan filmi; Siccin 7 Gerçek bir hikayeden uyarlanan korku dalının öne çıkan filmi; Siccin 7

Komşu şehirlerimizden biri olan Çayda Çıra’nın ana vatanı gaggoşlar diyarı Elazığ’a yolunuz düştüyse bu şehrimizde yapmanız gerekenler listesini sizlere sıralıyoruz.

Misafirperver  insanların  şehri   Elazığ'dan; Buram  buram  tarih  kokan  Harput'u  görmeden,Dünyaca bilinen  "Çayda  Çıra  Oyununu" (Mumlu  Dans)  ve  Kürsübaşı   programını   izlemeden,  Doğa  Harikası Hazar  Gölünde  yüzmeden, yöreye  ait  yemekleri  tatmadan aman ha sakın dönmeyin. İnanın çok şey kaybedersiniz.

Alışveriş konusunda ise isteyenlerin  aradığını bulabileceği  bir imkana sahip olan Elazığ. Çeşitli alış-veriş  merkezleri ve kapalı çarşısıyla, yöre el sanatı  ürünlerinin  satıldığı  dükkanlarıyla, verilen diğer hizmetlerle  yerli ve yabancı turistlerin  ihtiyaçlarını karşılayabilecek  bir durumda.  İl'de turistik hediye olarak  en fazla Orcik, Orcik Şekeri, Dut Unu,  Çedene  Kahvesi  ve Buzbağ  Şarabı  satılmakta.

Çedene  Kahvesi :

Kahve her tarafta bilinir, içilir  ama  Elazığ'da  bu bambaşka bir zevktir. Elazığ ve civarında yetişen  bir ağaçtan toplanan  Çedene'den  özel yöntemlerle  yapılır.  Bir çok hastalığa iyi gelen çedene  kahvesi  nefis kokusuyla misafirlere  ikram edilen  önemli  bir içecektir.  " Bir  fincan kahvenin  kırk yıl hatırı vardır' hele bu çedene kahvesi olursa.  

Ağın Leblebisi  :

Çerez sofralarının  vazgeçilmez  yiyeceği  olan  Ağın Leblebisi yörede en az  Çorum Leblebisi  kadar üne sahiptir. Özel  yapımı ve kendine has  nefis tadıyla  bilinen  Ağın Leblebisi  dosttan dosta gönderilecek  güzel bir hediyedir.

Kaynak; www.elazig.gov.tr

Editör: Merve Kiraz