Haber: Adem KÜÇÜKKAYA

Engelliler Günü Münasebetiyle “Engelsiz bir yaşam için başardıklarımı gör, beni fark et” sloganıyla kortej yürüyüşü düzenlenerek, farkındalığa dikkat çekildi.

Rakamlar açıklandı; Memur ve emekliye %25 zam Rakamlar açıklandı; Memur ve emekliye %25 zam

Yürüyüşe, Erzincan Valisi Mehmet Makas, Erzincan Milletvekili Burhan Çakır, Belediye Başkanı Bekir Aksun, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, engelli dernekleri temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile engelliler ve aileleri katıldı.

Programda sırasıyla birer konuşma yapan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Milletvekili Burhan Çakır, 3 Aralık Dünya Engelliler gününde günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptılar.

Program da daha sonra konuşan Erzincan Valisi Mehmet Makas, “Aslında engel gönüllerde ki engeldir.Her birimiz yarın engelli olabiliriz. Önemli olan imtihanımızı düzgün bir şekilde verebilmektir,Hem dünyada hem ahirete hazırlık bağlamında düzgün bir imtihan verebilmek aslolandır.Gayemiz engelliler ile ilgili farkındalığı artırmak. Bilinci artırmak. Artık batının özendiği bir sosyal devlet sistemi kurduk. Özellikle engelli kardeşlerimize hizmet, onları destekleme, gerekse aile yanında bakımını sağlama, gerekse eğitimleri ve sosyal hayata katılımları,onları istihdam edebilmek adına çok müthiş çalışmalar yapıldı ve yapılıyor. Ne kadar insan olduğumuz, ne kadar medeni olduğumuz, ne kadar ileri bir toplum ve ileri bir devlet olduğumuz ancak engelli kardeşlerimize davranış şeklimizden belli oluyor. Engelli kardeşlerimizin engelini hiç hissetmeksizin normal bir vatandaş gibi hayatını idame ettirebilmeleri gelişmişliğimizin göstergesi oldu..Çok hızlı bir şekilde idealde ki o noktaya doğru yürüyoruz” dedi.

Konuşmalarının ardından özel öğrenciler günün anlamını belirten şiirler okudu. Özel eğitim merkezi öğrencileri koro halinde şarkılar ve türküler söyleyerek doyasıya eğlendi. Vatandaşların da yoğun ilgi gösterdiği programda huzurevinde kalan yaşlı vatandaşlar bocce oyunu oynadı. Son olarak özel öğrencilerden oluşan halk oyunları ekibi halay çekerek hem eğlendi hem de eğlendirdi.

Cumhuriyet Meydanı’nda sonra eren yürüyüş sonrası farkındalık oluşturmak amacıyla yüzlerce balon gökyüzüne bırakıldı.