Bilgisayarlar Bizlerin Esiri Olmalıdır
Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara’dan canlı yayın katılımıyla eş zamanlı olarak düzenlenen tablet dağıtım törenine Erzincan Valisi Abdurrahman Akdemir, Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, kamu kurum ve kuruluş temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda öğretmen ve öğrenci katıldı.
Erzincan Milliyet Anadolu Öğretmen Lisesi toplantı salonunda gerçekleştirilen Tablet Dağıtım Töreninde açılış konuşmasını yapan Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından ülkemizin tamamında hayata geçirilen FATİH Projesi (Fırsatları Arttırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi) ; öncelikle ortaöğretim okullarında başlamış (Lise, Anadolu Lisesi, Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi, İmam Hatip Lisesi) ve bu okullarımızda etkileşimli tahta (akıllı tahta) kurulumlarının tamamlandığını” belirtti.
 İl Milli Eğitim Müdürü Gün açıklamasında; ”Fatih projesi ile Okullarımıza Donanım ve Yazılım altyapısının kurulmasının yanı sıra e-İçeriğin Sağlanması ve Yönetilmesi, Öğretim Programlarında Etkin BT Kullanımı, Derslerde BT Kullanımı İçin Öğretmenlere Hizmet içi Eğitimler Verilmesi, Bilinçli, Güvenli, Yönetilebilir ve Ölçülebilir BT ve İnternet Kullanımının Sağlanması hedeflenmektedir.
İlimizde, Meslek Liseleri haricindeki bütün Ortaöğretim Okullarımızda etkileşimli tahta kurulumları tamamlanmıştır. 25 Okulda toplam kurulan Etkileşimli 463 Tahta, 25 Okulumuzda da elektrik ve internet altyapı çalışmaları tamamlanmıştır. Okullarımızda fiber optik hızlı internet altyapıları da oluşturulmuştur. Okullarımız şu an mevcut ADSL hatları ile internete bağlanmaktadır. Fiber İnternetin tüm ülkede aynı anda hizmete açılması beklenmektedir. Etkileşimli tahtaların kurulduğu okullarımızda görev yapan öğretmenlerimiz 30 saatlik Fatih Projesi Eğitimde Teknoloji Kullanımı Kursuna alınmıştır. Proje kapsamındaki okullarımızda, öğrenci ve öğretmenlerimize bilişim teknolojileri konusunda rehberlik edilmesi amacıyla “Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmenliği” görevlendirmeleri yapılmıştır. Proje kapsamındaki ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören 9.Sınıf öğrencilerine tablet dağıtımlarının gerçekleştirilmesi planlanmıştır.
2011-2012 Eğitim Öğretim Yılında 1 Okulda 34 öğretmen ve 95 öğrenci tableti, 2012-2013 Eğitim Öğretim Yılında 2 Okulda 37 öğretmen ve 209 öğrenci tableti, 2013-2014 Eğitim Öğretim Yılında ise 25 Okulda 590 öğretmen ve 2150 öğrenci tableti dağıtıldı. Öğrencilerimize dağıtılan bu tabletlerle; Öğrencilerimiz; görsel ve işitsel materyallere daha kolay ulaşabilecek. Millî Eğitim Bakanlığı – Eğitim Bilişim Ağı (EBA) ağına bağlanarak dergi, kitap ve aylık yayınları takip edebilecek. EBA Market sayesinde Millî Eğitim Bakanlığınca geliştirilen oyun ve uygulamaları kullanabilecektir.
İlimizde ortaöğretim kurumlarında projenin tamamlanmasının ardından, 74 kurumun daha projeye dâhil edilmesi planlanmıştır. Keşif işlemlerinin yakın süreçte başlayacağı bu adım ile 2015 yılı Eylül ayına kadar ilimizdeki ortaokul, lise ve meslek liselerinin tamamında etkileşimli tahta ve alt yapı kurulumlarının tamamlanacaktır” dedi. 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara’da katıldığı dağıtım töreninde yaptığı konuşmasının ardından konuşan Erzincan Valisi Abdurrahman Akdemir, öğrencilere bilgisayarların esiri olmamalarını aksine bilgisayarların onların esirleri olması gerektiği uyarısında bulundu.
Bu projede denetimin çok önemli olduğuna değinen Erzincan Valisi Akdemir, “ Sayın Başbakanımızda sine vizyonda izlediğimiz gibi eski Türkiye’yi anlattı. O anlatırken bizde o eski öğrencilik yıllarımıza gittik. Evet, belki okulumuz Türkiye’deki en geniş imkânlara sahip okul ama böyle olmasına rağmen bugün geldiğimiz noktada öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin okullarımızın sahip olduğu imkânlara gerçekten o gün hayal etseydik herhalde bugünleri hayal edemezdik. Demek ki aradan geçen 20-30 yıl içersinde özellikle son 11 yıl da yapılan her alanda ve özellikle eğitim sektöründe yapılan hizmetler bugün yıllar önce bizim düşleyemediğimiz hayallerimizin gerçek olduğunu görüyoruz. Bundan da büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Tabi yatırım ve hizmetler donanımlar, güzel lüks binalar, konforlu sınıflar öğretmenlerin sayısının artmış olması dersliklerin artmış olması, derslikte ki öğrenci sayılarının azalması elbette ki çok önemli yani fiziki imkânların artması başarının belki somut göstergelerinden birisidir. Ama tek başına yeterli değil, bugün dağıtacağız tablet bilgisayarlar da eğitim aracı ama bizim Erzincan’da eğitimde istediğimiz başarıyı kendiliğinden getirecek bir enstrüman değil. Bu tablet bilgisayarlar, sizi kendisine mahkum etmemeli bu çok önemli çünkü bizimde evimizde çocuklarımız var maalesef çocuklarımızı bilgisayarların esiri haline getirmiş durumdayız. Eğer dağıtacağımız bu tabletleri siz eğitim aracı olarak kullanmayacaksanız, anne, babalar, öğretmenler bunu sadece yeni bir teknolojinin ürünü olarak kontrolünü yapamayacaksak istediğimiz başarıyı elde edemeyiz.
 Bilgisayarlar Bizlerin Esiri Olmalıdır
Eğer dağıtacağımız bu tabletleri siz eğitim bir aracı olarak kullanmayacaksanız anne-babalar, öğretmenler bunu sadece yeni bir teknolojini ürünü olarak kontrolünü yapamayacaksak istediğimiz başarıyı maalesef elde edemeyiz. Bu nedenle öğrenci velilerimize buradan seslenmek istiyorum. Hem öğretmenlerimize hem de bizlere önemli görev düşüyor. Biraz önce Sayın Başbakanımızı söylediği gibi biz bilgisayarların esiri değil, bilgisayarlar bizlerin esiri olmalıdır. Eğer bunu yapamazsak istediğimiz başarıyı yakalayamayız. Erzincan geçmişte bütün yokluklara rağmen eğitimde başarısını kanıtlamış bir ildir. Erzincan’daki ilçeleri gezerken oralardan geçmişteki Erzincan’ın başarı hikâyelerini duyuyoruz. Bu vesileyle tüm öğrencilere alacakları tablet bilgisayarların hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi. 

doğu

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.