Bir konferans ve düşündürdükleri
 Yrd. Doç. Ayhan Uçar’ın moderatörlüğünde Rektör Danışmanı Prof. Dr. Mustafa Alıcı ve Doç. Dr. Faruk Gürbüz panelist olarak katıldılar.
         
Müftülük konferans salonunda yapılan panele yoğun ilgi vardı. Sayın Alıcı; Kuran’ın indirilen ilk ayetleri okumak ve kalemle yazmak üzerinedir dedi. Kuran’ın ilmi, araştırmayı ve aklı kullanmayı özendirdiğini ve Müslümanlar için itici güç olduğunu, yine akıl ile bilimin, din ile vahiy’in ve kalp ile kafanın aynı kaynaktan beslendiğini, çünkü yaratıcının bir olduğunu söyledi. Sayın Alıcı, İslam Devleti’nin kurumsallaşması, yönetim ilkeleri, temel hak ve özgürlükler ve daha ihtiyaç hissedilen pek çok konunun Kuran’dan alındığını ve başarıyla uygulandığını belirtti.
Sayın Alıcı, dinler tarihi gösteriyor ki diğer din mensupları için din sorgulanamaz bir olgudur. Hâlbuki bizim kitabımız gücünü buradan alır. Hıristiyanlık için dinin hiçbir şeyi sorgulanamaz. İman ettiğin için aklediyorum derler. İslam ise kalbi, kafayı mideyi yaratan Allah’ın insana aklını kullanmasını ister. Doç Dr. Sayın Faruk Gürbüz ise; İslam akıl dini değil, vahiy ve İslam akılla anlaşılmaz, din dogmadır diyenler için kuranda akıl etmezmisiniz, düşünmezmisiniz ayetlerinin defalarca tekrarlandığını söyledi. Peygamber efendimizin Allah akıldan daha üstün bir kerem yaratmadı dediğini ifade eden Sayın Gürbüz aklı yaratanın Allah, vahyi indirenin Allah, vahyin muhatabının ise akıl olduğunu belirtti. Fransız ihtilaliyle ortaya çıkan ideolojilerde “aklın sustuğu,” duyguların hâkim olduğu, duygusallığa hitap eden, hiçbir akli temeli olmayan toplulukların, Hitler’in, Mussoloni’nin arkasına takılıp milyonlarca insanın ölümüne neden olduklarını söyledi. Çağımızda yaşanan bu haksızlık, adaletsizlik, çatışma ve ayrımcılığa karşı ise Kuran’ın adalet, barış, birlikte üretme ve yardımlaşma gibi huzur dolu bir dünya sunduğunu belirtti.

doğu

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.