“Danışma Komisyonu Sene Sonu Toplantısı” yapıldı

2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı İl Millî Eğitim Danışma Komisyonu Sene Sonu Toplantısı gerçekleştirildi.

Erzincan İl Millî Eğitim Müdürü Aziz Gün'ün başkanlığında başlayan toplantıda, pandemi sonrası ciddi ve gayretli çalışmaların yapıldığı 2021-2022 Eğitim Öğretim yılının değerlendirilmesi yapılarak, 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı çalışma takvimi ele alındı.

Temel eğitim düzeyi hedefleri ve özellikle okul öncesi okullaşma rakamları, "Temel Eğitimde 10.000 Okul Projesi", ilkokul-ortaokullarda karşılaşılan sorunlar, okul kayıt alanlarının e-okul sisteminde güncellenmesi, "Çevre Dostu 1.000 Okul Projesi" ile mesleki teknik eğitimde Bakanlığın özellikle tarım alanında ciddi destekleri ele alındı. Bu hususta Milli Eğitim Bakanlığı’nın, mesleki ve teknik eğitimin tarım branşında Konya'da geniş katılımlı bir toplantı yapacağı hatırlatıldı. Mesleki ve teknik eğitime yönelik hedefler ve karşılaşılan sorunlar ele alınarak, mesleki eğitimin güçlendirilmesi, 2022-2023 Eğitim Öğretim yılında mesleki teknik eğitime kayıtlar, açılacak alan ve dallar üzerine görüşmeler yapıldı.

Toplantıda 2022 yılı LGS sınavının değerlendirilmesi yapılarak, LGS sonrası tercih ve danışmanlık hizmetleri konusunda hassasiyet gösterileceğinin altı çizildi. Sınavlar öncesi Ölçme ve Değerlendirme Merkezi, oluşturduğu soru havuzu ve öğrencilere hazırladıkları deneme sınavları ile büyük katkı sağladılar. Sorunsuz geçen bir LGS sınavında, öğrencilere sınav öncesi ulaştırılan kaynak kitapların bu başarıda büyük payı bulunuyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2021-2022 eğitim öğretim döneminde temel eğitim de 5-6-7-8 sınıflar ile Ortaöğretim de 9-10-11-12 sınıfların tamamına kaynak kitap gönderilmiş olup, I. dönemde 48.560, II. dönemde 32.453 ve toplamda 81.103 adet yardımcı kaynak kitap dağıtıldı. Ayrıca yardimcikaynaklar.meb.gov.tr adresinde her ay tüm eğitim kademelerine yönelik olarak yardımcı kaynak destek paketi yayınlanmaktadır. Yardımcı kaynak destek paketinde çalışma soruları, örnek sorular, etkileşimli sorular, tekrar testleri, LGS örnek soru kitapçığı ve YKS'ye yönelik TYT, AYT ve YDT örnek soru kitapçıkları yer alıyor.

Bir diğer gündem maddesi olan okul kütüphanelerinin zenginleştirilmesi üzerinde durularak, "Kütüphanesiz Okul Kalmasın Projesi"ni hatırlatan Aziz Gün, STK'lara seslenerek bu kütüphanelerin kitapla doldurulması çağrısı yaptı.

Destekleme ve yetiştirme kurslarının genel değerlendirilmesi yapılarak yaz okulu ile yaz destekleme ve yetiştirme kursları üzerinde duruldu. İlk defa Matematik ve İngilizce sınıflarının açılacağı bilgisi paylaşılarak, 4. sınıftan 12.sınıfa kadar tüm öğrencilerimizin bu kurslardan faydalanabileceği belirtildi.

Din öğretimi alanındaki hedefler ve karşılaşılan sorunlar, 2022-2023 Eğitim Öğretim yılında imam hatip ortaokulu ve imam hatip liselerine kayıtlar, genel ortaöğretim hedefleri ve sorunları, sınavlı ve sınavsız öğrenci alacak genel liselerin kapasiteleri ve kayıtları, okul rehberlik ve özel eğitim hedefleri, öğrenci rehberlik hizmetlerinin önemi, Millî Eğitim Bakanlığı’nın Bilim ve Sanat faaliyetleri çalışmaları, hayat boyu öğrenme çalışmaları, yürütülen faaliyetlerin genel değerlendirilmesi, yaz tatili döneminde yapım, bakım ve onarım çalışmaları, ilçelerdeki yatırımların takibi ve son olarak 2022-2023 eğitim öğretim yılında yapılması planlanan ortak sınavlar hakkında görüşmeler yapıldı.

doğu

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner37