“Diyanet İşleri Başkanlığımızın Kuruluşunun 98. yılı kutlu olsun”      

Diyanet-Sen Erzincan Şube Başkanı Zakir Yıldız, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 98. kuruluş yıl dönümü münasebeti ile yaptığı açıklamada “Cumhuriyetin en köklü kurumlarından birisi olan Diyanet İşleri Başkanlığı bu gün yerine getirdiği hizmetler bakımından ülke insanımıza ve dünya Müslümanlarına karşı çok önemli bir görevi ifa etmektedir” dedi.

                Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 98 yıldır ülke insanımıza din hizmeti sunduğunu belirten Diyanet-Sen Erzincan Şube Başkanı Zakir Yıldız, Dine ait işlerin yürütülmesi için kurumsal bir hüviyete her zaman ihtiyaç vardır. Diyanet İşleri Başkanlığımız toplumun dinî, ahlaki ve manevi değerlerini sürekli canlı tutmak amacıyla İslâm dininin temel kaynaklarına dayalı doğru ve güncel bilgi ile toplumu din konusunda aydınlatmak, inanç, İbadet ve ahlak esasları ile ilgili işleri yürütmek ve ibadet yerlerini yönetmek amacıyla kurulmuş ve bu güne kadar takdire şayan çalışmaları ile ülkemizin en güzide kurumlarından birisi olmuştur. Ülkemizin yanı sıra yurt dışındaki vatandaşlarımızın asimile olmadan, kendi öz kimliklerine bağlı kalmalarına ve yaşadıkları toplumla uyum içinde olmalarına katkı sağlamak amacıyla düzenlediği eğitim programları, seminer ve panellerle din hizmetinin sınırlarını genişleten Diyanet İşleri Başkanlığımız güzide bir devlet kurumumuzdur” ifadelerine yer verdi.

                Yıldız, din hizmetinin daha etkin sunulabilmesi için göreve yeni başlayacak din görevlilerine Diyanet Akademisi tarafından eğitim verilmesinin çok önemli olduğunu belirterek “Diyanet Akademisi’nin büyük bir ihtiyaç olduğunu sendika olarak yıllardır dile getiriyoruz. Şükür başkanlığımız tarafından bunun temelleri atıldı. Alt yapı çalışmaları yapıldı. Din hizmetinin kalitesinin, niteliğinin artması açısından Diyanet Akademisi’nin bir an önce uygulamaya girmesi çok önemli bir husustur. En kısa sürede başkanlığımızın Diyanet Akademisi uygulamasını yürürlüğe koymasını bekliyoruz” dedi.

                Dünyanın ve ülkemizin çok ciddi dönüşümlerden geçtiğine dikkati çeken Yıldız, “ Dünya çok ciddi siyasi, iktisadi, politik, askeri yenilenmelerden geçiyor. 100 yıl öncesinin şartları çerçevesinde geleceğe yürümemiz söz konusu değil. Din alanı boşluk kabul etmeyen bir alandır. Din alanını kaotik bir ortama dönüştürmek isteyen bir takım unsurlar var. Maalesef 15 Temmuz'da bunun ne kadar acıtıcı olabildiğini hep birlikte millet olarak gördük. Ama milletin feraseti, cesareti, dirayeti sayesinde bu aşıldı. Dolayısıyla kurumsal bir yapı olarak Diyanet İşleri Başkanlığı’nın önemi bir kez daha anlaşıldı.” İfadelerine yer verdi.

                Diyanet İşleri Başkanlığı’nın varlığının tartışıldığı yine Diyanet’te sendika olur mu? Sorularının sorulduğu dönemlerden kısa sürede büyük yol kat edilerek yüzde 86 sendikalaşma ile kamu çalışanları içerisinde en yüksek sendikalaşma oranının Diyanet İşleri Başkanlığı’na ait olduğunu hatırlatan Yıldız “Ülkemizin vaz geçilmez kurumlarından birisi olan Diyanet İşleri Başkanlığı bu gün sendikaların kendi işleyişleri içerisinde kuruma katkı sunduğunu, farklı çalışma alanlarıyla kurum için sendikanın bir avantaj olduğunu artık kabul ediyor. Sendika olarak bu bizim için son derece sevindiricidir ve yetkili sendika olarak bu anlayışın kabul edilmesinde katkımız yadsınamaz” dedi.

                Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yalnızca ülke içi hizmetlerde değil yurt dışı hizmetleri ile de örnek bir kurum olduğunu belirten Yıldız “Bu güzide kurumumuz yurt dışında yalnızca din hizmeti vermiyor, bunun yanı sıra eğitim, toplantı, Kuran Kursu ve İlahiyat programları ve cami yapımı ile de bu hizmetlerini sürdürüyor. Bu güzel hizmetlerde emeği olan tüm Diyanet İşleri Başkanlığı çalışanlarını kutluyorum. Kurumumuzun ve kurum çalışanlarımızın daha iyi şartlarda çalışabilmesi ve en güzel hizmeti sunabilmesi için kurum ve sendika olarak el ele verip çalışmalarımıza devam edeceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın.” İfadelerine yer verdi.

doğu

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner37

Copyright © Erzincan Doğu Gazetesi

Yazılım: TE Bilişim

Yukarı Çık