“Speaking Cafe” açılışı yapıldı

Açılışa Erzincan Vali Yardımcısı İhsan Ayrancı, Millî Eğitim Bakanlığı Ders Kitapları ve Yayımlar Daire Başkanı Hüseyin Burak Fettahoğlu, İl Millî Eğitim Müdürü Aziz Gün, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Proje kapsamında açılan speaking cafe’de sadece İngilizce dili konuşuluyor. Belirlenen saatlerde bu cafeye giren öğrenciler İngilizce sohbet ediyor, İngilizce sipariş ediyor, İngilizce ders çalışıyorlar.

Açılışta konuşan İl Millî Eğitim Müdürü Aziz GÜN, proje hakkında bilgiler verdi. Gün; “Gençler her birimizin bir hedefi var. Fert, birey, toplum, okul, il ve ülke olarak hedeflerimiz var. Bu hedeflere de ulaşmak ile ilgili de çalışmalarımız var. Bunların içerisinde hepinizin çok iyi bildiği 2023, hep dillerde olan 2053 ve 2071. Bildiğiniz gibi 2023 Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yılı ve bununla ilgili olarak da Millî Eğitim Bakanlığımızın yayımlamış olduğu 2023 vizyonu var. Yeniden bir yapılandırma, yeniden bir ruh, yeniden bir çalışma olup hepsini içine kapsayan ve 2053 de İstanbullun fethinin 600. Yıl dönümü, 2071 de Malazgirt te girişin bininci yılı. Her birinde bir hedefimiz var. Burada Millî Eğitim vizyonunda yabancı dil eğitim ve öğretimi ile ilgili de alan var. Alanın içerisinde de öğretmen arkadaşlarımızın genel, özel ilgi ile yeteneklerinin geliştirilmesi, lisansüstü eğitim ve hayat boyu öğrenme yolunda gideceğiz. İkinci sınıftan 12. Sınıfa kadar eğitim var yabancı dilde. Okullara göre mesleki İngilizceler verilecek. Yabancı dile hep birlikte iyi şekilde çözeceğiz. İlimizde okul öncesi İngilizceyi başlattık. Anaokul da bin öğrencimiz ilk okludan önce ana okulda yabancı dil öğreniyor. İl olarak 2023 vizyonundan önce başlattık. Speking Cafeyi oluşturduk. Burada öğrencilerimiz bütün istekler, konuşmalar İngilizce şeklinde olacak. Kitap okuma, yorum yapma her şey İngilizce olacak. İkinci dönem ise Arapça dil alanında da çalışmamız olacak. Öğretmenlerimiz bu çalışmaya oldukça emek veriyorlar” dedi.

Millî Eğitim Bakanlığı Ders Kitapları ve Yayımlar Daire Başkanı Hüseyin Burak Fettahoğlu ise, 2023 vizyonu ile ilgili en önemli yerde yabancı dil eğitimine ayrıldığını ifade etti. Fettahoğlu; “Farklı kültürleri daha yakından tanıyabilmeniz, uluslararası sanata, edebiyata ilgi duyabilmeniz. İstihdam anlamında daha geniş alanlara kavuşabilmeniz için iyi bir yabancı dil bilmek modern çağın gereklerinden biri. Bu anlamda 2023 vizyonu ile ilgili en önemli yerde yabancı dil eğitimine ayrıldı. İlkokul 2. Sınıftan itibaren yeni bir dönem başlıyor. Yabancı dil eğitiminde sınıf, seviye ve okul türlerine göre farklı eğitimler verilecek. Yine yeni dönemle özellikle TRT ile iş birliği yaparak ilkokul çağındaki çocuklarımızdan 12. Sınıfa kadar olan çocuklarımızın seviyelerine uygun alt yazılı çizgi filmler, animasyonlar yine diğer belgesel tarzı programlar TRT ile Millî Eğitim Bakanlığı arasındaki iş birliği ile öğrencilerimizin bu anlamdaki gerek görsel gerek işitsel yabancı dile yatkın bireyler olarak yetişmesine olanak sağlayacaktır” dedi.

Son olarak Cafe’de İngilizce konuşan Vali Yardımcısı, dil bilmenin ne kadar önemli olduğunu ifade etti. İngilizce konuşan Vali Yardımcısı Ayrancı’nın konuşmasını İngilizce öğretmeni Türkçeye çevirdi. Ayrancı; “Dil bilmek tüm Dünya’da çok önemli bir davranıştır. Kendisi daha önce daha iyi İngilizce konuştuğunu belirtti ama şuan fazla kullanamadığı için çok fazla iyi olmadığını belirtti. Ama öğrencilerimiz bu çalışmayı yapacaklar ve kendilerini çok daha güzel bir şekilde ifade edeceklerdir” dedi.

doğu

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
MEHMET SU 3 yıl önce

bu bahsi geçen yer nerededir? gitmek isteriz.

banner37