Türkiye Yazarlar Birliğinin programında Konuşan Babür:  Kemahlı İbrahim Hakkı hakkında mahkeme kararı yok

Türkiye Yazarlar Birliği Erzincan Şubesi’nin bu haftanın konuğu Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Yusuf Babür idi. Yusuf Babür Erzincan’daki Mevleviliğin gelişimini ve Mevleviliği anlattı.

                Erzincan Müftülüğü Diyanet Gençlik Merkezindeki Programa çok sayıda akademisyen ve vatandaş katıldı.

                Erzincan’da Mevleviliğin gelişimi Bahaeddin Veled’in Belh’ten çıkarak Erzincan’a gelişi ile Mevleviliğin temellerinin atıldığını, o tarihten sonra Erzincan’da Mevlevihanelerin kurulmaya başlandığını ifade eden Dr. Öğr. Gör. Yusuf Babür, Bahaeddin Veled’in çalışma yöntemlerini anlattı.

                Yusuf Babür konuşmasının ilerleyen bölümlerinde Erzincan’daki son Mevlevi Şeyhi Kemahlı İbrahim Hakkı Efendi hakkında bilgiler verdi.

                Kemahlı Hacı İbrahim Efendinin İstanbul’da yaptığı vaazlarında saray ve çevresinde meydana gelen yolsuzlukları eleştiren  “Şemsül irşat fi Sultan Reşat” isimli bir kitap yazar.  Kitabında yapılan yolsuzlukları eleştirir. Bu sebeple de Saray Vaizliğinden alınarak sürgüne gönderilir. Yazdığı kitap bizzat Padişah tarafından yasaklanarak toplatılır.

                Kemahlı Hacı İbrahim Hakkı daha sonra Mevlevi hanesindeki Mevlevilerle gönüllü olarak 1. Dünya savaşına katılır Savaştan sonra defalarca Ankara’ya gider orada celalli vaazlar vererek halkın aydınlatılmasına katkı sağlamaya çalışır. Fakat onun bu vaazlarından memnun olmayan devlet ricali onu takibe alır.

                Kendisi hakkında dava açıldığını İstiklal Mahkemesi tarafından idam kararı verildiği hakkındaki duyumlar üzerine Erzincan’dan Tercan’a gider. Orada da Mahkemeye vereceği dilekçeyi yazar. Gece rüyasında Peygamber Efendimizi görür ve Hz. Peygamber kendisine “ Benim yanıma gelmekten niçin korkuyorsun” demesi üzerine Erzincan’a döner ve Erzincan’da vefat eder. Defnedildikten sonra mezarının açılarak cenazesinin asıldığı ifade edilir.  Vefat sebebinin şapka kanununa muhalefet etmek olduğu belirtilse de o dönemde şapka kanunu çıkmadığı için olayı şapka kanununa dayamak yanlıştır. Hakkında filmler yapılan makaleler yazılan Kemahlı İbrahim Hakkı Efendi’nin vefatı bir sır olarak kalmaya devam edecektir.

                Programın bitiminde Türkiye Yazarlar Birliği tarağından Erzincan Valisi Mehmet Makas ve Şube Başkanı Halil İbrahim Özdemir’in müşterek imzaladığı teşekkür belgesini Doç. Dr. Necdet Tozlu, Dr. Öğr. Gör. Yusuf Babür’e takdim etti.

doğu

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hüsamettin Şener 9 ay önce

Demekki bu ülkede değişen hiçbir şey yok. İsmet inönü de 1939 erzincan depreminde Kasten 5-6 Gün geç davranarak. Kendisinin 1917 yılında yemenden sürgün olarak dönerken. Padişah Bağdad ve Baku'da Ermenilerin İngilizler ve rusların desteği ile Müslümanları katlettikleri katliamları önlemek için Erzincan Askeri lise sini görevlendiriyor. Halep -Musul misakı mili sınırlarını tutan Bu birliğin Emirlerini dinlemeyen inönü. Fahrettin PAŞANIN Kutsal emanetlerini istanbul'a götüren birliğin arkasından gitmek isteyince. Askeri lise Komutanlarından Biri bu savaştan kaçıyor. KURŞUNA DİZİN deyince. Orada bulunan Topcu Çavuşu Erzincanlı . İsmet inönüyü atından alaşağı edip yere çalınca nefesi kesiliyor. Düğer Askerlerde İnönünün gurubun alaşağı edip silahlarını ve nakil araçlarını elerinden alıp 3 gün beklettikten sonra bırakıyorlar. Bunları şimdi kurşuna dizersek orduda hizip çıktı dermesinler diye bazı komutanlar karşı çıkınca. İnönü Kurşuna dizilmekten Kurtulur. İKİ Milyon insanımızın KATİLİ

banner37