Yıllardır gayri menkul kira gelirleri üzerinden kaçamaklar yapılmakta bu yüzden vergi kayıpları ortaya çıkmaktadır. Bu kayıp dışı gelirler yeniden ele alınmalı ve yeni bir sistem getirilmelidir.

Çoğu kez kiracılarla ev sahipleri arasında tartışmalar, adli vakalar ortaya çıkmaktadır. Bu hususta ev sahiplerinin, kiracıların memnun olacağı ve gerçek gelirlerin de su yüzüne çıkacağı yasalar çıkarılmalıdır.

Devlet giderlerini ve yatırımlarını karşılamak için her yıl ek kaynaklar için tamimler, yasalar çıkarılmaktadır.Öyle bir çözüm getirilmeli ki, mal sahibi de kiracı da devlet de memnun olmalıdır. Kanunların yıllarca ulaşamadığı,bina sahiplerinin kaçamak veya gizlenmişgerçek kira gelirleri ortaya çıkarılmalıdır.

Taraftarlar kendi aralarında veya resmi olarak kira sözleşmeler düzenlenir. Bu düzensiz uygulamalar tamamen ortadan kaldırılmalıdır. Bunun yerine bu görev tamamen ücretsiz olarak bankalara verilmelidir. Yani aylık kira bedeli ne olursa olsun bu nevi sözleşmeler sadece bankalar nezdinde yapılarak tahsil edilmelidir, bunun dışında yapılan sözleşmelerin hiçbir hükmü olmamalıdır. Böylelikle küçük çapta da olsa gizlenmiş olan sınırsız sayıdaki gayrimenkuller ve kira gelirleride ortaya çıkacaktır.

Bankalar aracılığıyla kiraya verilmek istenen binanın önceki döneme ait su ve elektrik borçlarına ait ilişiği olmadığına dair belge şartı getirilmelidir. Keza yeni kiracının aboneyi üzerine alma şartı getirilmelidir.

Her ay muhatap bankalar tarafından tahsil edilen kira gelirlerine, aylık isabet muafiyetler otomatik olarak düşürüldükten sonra hak sahibine verilmelidir. Böylelikle malsahipleri her yılbeyanname verme zorunluluğu ortadan kalkacağı gibi vergi kayıpları da ortadan kalkacaktır. Mal sahipleri de, uygulanan vergi miktarları12 aya dağılarak alınacağından sonradan ödeme sıkıntıları ortadan kalkacağı gibi sonradan takip eden cezalarda ortadan kalkacaktır.

Kiracıların ödememeleri, aksatmaları halinde yine muhatap banka devreye girmelidir.  Keza tanınan ek süre zarfında ödeme yapılmaması halinde tahliye işlemleri hızlı ve basit hale gelecektir. Hatta bu işlemlerin düzenli bir şekilde yürütülmesi için banalar ek birimler açılmalıdır.Dolayısıyla mağduriyetler ve mahkemelerin,icra dairelerininyükleri de asgariye inecektir.

Sonuç olarak; bütün tahsilatlar bankalar aracılığıyla yapılacağı için vergi kaçırma gibi bir problemi olmadığı gibi, mal sahiplerinin beyanname ve vergilerini sonradan ödeme gibi sıkıntıları da ortadan kalkacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hüsamettin ŞENER 1 yıl önce

Kirayı bırak,Alın terimizle kazandığımız emlakı (koop evini.) Fetöcü hakimler ,nitelikli dolandırıcı koop başkanı hırsızın hillekarca hazırladığı karbon imza ile Mülkümü gasp ediyorlar. 1939 depreminde Mülklerini GASP ve YAĞMA ettiren ismet inönü ve onun devamı hayinler fetöcü,karabulutcu eşkiyalarla hala soygun gasp peşindeler. Avukat zülfü ve Avukat Melon şapkalı koop başkanı hakkında hırsızlık ve Parsel kaydırma davası açtıkları halde. Bayan Hakim ve kocası savcı .Korkudan mahkemeye gitmeyen koop Başkanı s..b yi evde sorgulayınca yalan söylediğini anladı,Kocası savcıda Babamı ve kendi babasını öldüren Nitelikli dolandırıcı avukatı tam teşhis edince. 'sinide Fetöcü diye devredışı bıraktılar.Devletin kurumları içinde gizlenmiş ismet inönü,fetöcü,karabulut ermeni eşkiyaları tarafından. 2.6.2021 sulh hukuk mahkemesinde geçmişin pislikleri suratlarına çarpılacaktır. 1917 yılı yemen sürgününden dönerken. Erzincan Askeri lise öğrencileri okul Komutanları komutasında Halep -MUSUL Misakı mi

Avatar
Hüsamettin ŞENER 1 yıl önce

İşleme koydurmuyor. Kimi kime şikayet ediyorsun diyerek. 3 Cumhurbaşkanına bildirdim. 3 de cevap veremediler Cemal GÜRSEL Yemenden silah arkadaşı olunca dedemin Babasının Defalarca tekrarladı ama ismet inönü ermenisini aşamadı. Üzüntüsünden Felç geçirdi. şimdi bu ermeni inönü ve fetöcü hayinlerin uşaklığını yapanlar Benim alın terimle kazandığım Mülkümü İsbat vasıtası evrakların olmasına rağmen ÇALIP miras diye dağıtma eşkiyalığındalar. REDDİ HAKİM . AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİNE MÜRACAT... www.depremerkenuyari.com

Avatar
Hüsamettin ŞENER 1 yıl önce

Bakalım 2.6.2021 günü sulh hukuk mahkemesinde Devlet kurumları DEPREM OLDU EVRAKLAR ZAYİ OLDU sahtekarlığını yine oynayabileceklermi...? www.depremerkenuyari.com

Avatar
Hüsamettin ŞENER 1 yıl önce

İsmet inönü'nün Şuçları ve katlettiği Türklerin sayısı nerede ise Osmanlının dış haçlı kafirlerle yaptığımız savaşlardaki kayıplarımızdan Fazladır...***
Hüsamettin ŞENER
5 ay önce
Asıl İsmet inönü'nün Savaştan kaçtığını ve Gittiği bütün anlaşmaları Türk Devletinin ve Türk milletinin Aleyhine neticelendiğini apaçık görünce cezalandırdı.*CHP NİN SUÇLARINI ÖĞRENENLER HEMEN KAÇIYORLAR...*chp asıl 1939 Erzincan depreminde işlediği suçların hesabını vermeli.*Erzincan 1939 depreminden boşuna bahsetmedim...
Sanki Millet bunların yaptıkları ALÇAKLIKLARI UNUTMUŞ...*chp EZELİNDEN HIRSIZ VE HAYİN. ATATÜRK'Ü ZEHİRLEYİP ÖLDÜRDÜKTEN SONRA TÜRK MİLLETİNEDE YAPMADIĞI KALLEŞLİĞİ BIRAKMADI.*Her Türk düşmanının peydah olmasında bu hayin inönünün parmağı var. 12 adaları,Batı trakyayı.Misakı Milli sınırlarımız içindeki Kerkük-Musul petrollerini ingilizlere bırakarak. Kendini Türk devletinin başına getirmelerini tezgahlamıştır. Devletin başına gelincede 1939 Erzincan Depreminde Tüm Dünyadan gelen yardımları

banner37

Copyright © Erzincan Doğu Gazetesi

Yazılım: TE Bilişim

Yukarı Çık