Güneş kremi, cildinizi güneşin zararlı ışınlarından korumak için gerekir.  UV radyasyonuna sürekli maruz kalma nedeniyle cildiniz çeşitli sorunlara karşı savunmasız hale gelir. Cilt hasarına, kırışıklıklara, güneş yanıklarına ve hatta cilt kanserine neden olabilir. Bu yüzden cildi, güneş kremi ile korumak önem arz eder.

Doğru güneş kremi nasıl seçilir?

1. SPF'ye (Güneş Koruma Faktörü) dikkat edin

SPF, öncelikle güneş kreminin ne kadar UVB ışığını filtreleyebileceğinin bir ölçüsüdür. En az 15 SPF'li güneş kremi kullanmak, sizi bu günlük UV ışınlarına maruz kalmaktan korumaya yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, çoğu dermatolog, UVB ışınlarının yaklaşık %97'sini engellediği için en az 30 SPF kullanılmasını önermektedir (SPF 15, UV ışınlarının yalnızca yüzde 93'ünü engelleyebilir).

Cildin çeşitli açıkta kalan bölgelerine her gün yeterli miktarda güneş kremi uyguladığınızdan emin olun. Bu, özellikle dışarıda uzun süreler geçireceğiniz günlerde önemlidir.

2. Aktif maddeleri kontrol edin

Güneş kremindeki aktif maddeleri kontrol edin. Titanyum dioksit, çinko oksit ve avobenzon içeren formülleri olmasına dikke edin. A vitamini (genellikle retinil palmitat olarak anılır) içeren güneş kremlerinden kaçındığınızdan emin olun. A vitami içeren güneş kremlerinin cilt tümörleri oranını arttırdığı düşünülmektedir.

3. Geniş spektrumlu SPF Seçin

Darende'de Hulusi Efendi Müze ve Kütüphanesi'nin temeli atıldı Darende'de Hulusi Efendi Müze ve Kütüphanesi'nin temeli atıldı

Geniş spektrumlu ve SPF 30 ila 50 olan bir güneş koruyucu seçin. Cildinizi güneş yanığı ve güneş hasarına karşı daha iyi korumaya yardımcı olur. Ayrıca UVA radyasyonunu önlemeye daha iyi yardımcı olur. Çok yüksek SPF'li (50'nin üzerinde) ürünlerden kaçınmak isteyebilirsiniz. Genellikle bu tür ürünlerin ekstra koruma sağlamadığına ve pahalı olduklarına inanılır. 

4. Güneş kremi formülasyonu

Güneş kremi formülasyonu tipik olarak bir güneş kreminin dağıtım biçimini ifade eder ve kişinin cildinde nasıl hissettiğini ve göründüğünü etkiler. Piyasada yaygın olarak kullanılan üç güneş kremi formülasyonu vardır. Bu formların her birinin faydaları olmasına rağmen, doğru kullanıldıklarında hepsi güneş koruması sağlayabilir:

Güneş koruyucu spreyler

Bunlar, vücutta ulaşılması zor yerlere güneş kremi uygulamak için mükemmeldir. Çok fazla vücut kılı olan kişiler için iyi bir seçenektir. Ancak uygularken spreyi solumamaya dikkat edin.

Güneş koruyucu losyonlar

Bunlar, mevcut en yaygın ve nemlendirici özelliği bulunan güneş kremi formülasyonları arasındadır. Çeşitli cilt tiplerine hitap etmek için birden fazla varyantta bulunmaktadırlar.

Güneş koruyucu stickler

Bunlar en taşınabilir ve daha az dağınık seçenekler arasındadır. Cildinize sürerek ve ovuşturarak kullanabilirsiniz.Özellikle seyahat için çok uygundur. Minimum sızıntı şansları vardır.

Genel olarak, tüm güneş kremlerinin raf ömrü üç yıldır. En iyi sonuçlar için serin ve kuru bir yerde saklayın.

5. Güneşe maruz kalma seviyenizi düşünün

Güneş kremi seçerken akılda tutulması gereken diğer önemli faktörlerden biri de güneşe maruz kalma seviyenizdir. Örneğin; ne kadar süreyle güneşe maruz kalacağınızı, güneşin ne kadar güçlü olduğunu ve güneşe maruz kalırken hangi aktiviteleri yapacağınızı düşünmelisiniz.

Tipik olarak, güneşin gücü 1 (düşük) ila 11+ (aşırı) arasında değişen Ultraviyole (UV) İndeksi ile ölçülür. Bu UV ışınları sabah 10'dan akşam 4'e kadar en kuvvetlidir. UV İndeksi 8 ya da üzerinde olduğunda korunmasız cildimiz 15 dakika veya daha kısa sürede yanabilir.

Editör: Sena ERDOĞAN