Yıldırım Akbulut Erzincan'da anıldı Yıldırım Akbulut Erzincan'da anıldı

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi'nde eğitim gören öğrenciler, bu özel proje kapsamında ramazan ayı boyunca Erzincanlı ailelerin misafiri oluyor.
"Rota Erzincan" uygulaması üzerinden yapılan başvurularla bir araya getirilen öğrenci ve aileler, ramazan ayı boyunca birlikte geçirdikleri özel anlara şahitlik ediyorlar. Bugüne kadar proje kapsamında binin üzerinde öğrenci, Erzincanlı ailelerin evlerinde misafir edildi.
"Gurbetteki Ailem" projesini ilk olarak Aksaray’da başlattıklarını ifade eden Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, “Bu projeyi Aksaray’da ilk olarak başlatmıştık. Onun da çok güzel hatırası var. Bir öğrencimiz yurtta ziyaret ettiğimizde, ramazan nasıl gidiyor? Diye sorduğumuzda “Valim ramazan çok güzelde ayakkabını çıkarıp halının üzerine basmadıktan sonra bazen duygulanıyorum” şeklinde cevap vermişti. O da bize ilham vermişti. Arkadaşlarımızla Aksaray’da başlatmıştık, Erzincan’da da aynı projeyi başlattık. Üzerine katan bir proje oldu. Burada ki amaç şu. Bizim üniversitemizde 24 bin öğrencimiz var. Bu öğrencilerimizin yaklaşık olarak üçte ikisi Erzincan dışından gelen öğrencilerimiz. 10 bine yakın öğrencimiz kredi yurtlarında kalıyor. Bu öğrencilerimizi Erzincan’daki ailelerimizle buluşturmak. Öğrencilerimiz Erzincan’ın gelenek göreneklerini tanıyor, hem de ailelerimiz dışarıdan gelen çocuklarımızı tanıyor. Onlara manevi anne babalık yapıyorlar. Bizde ramazan başladığından itibaren bir gün erkek, bir günde kız öğrencilerimiz 10’ar kişilik olarak evimize misafir ediyoruz. Bu projeyi yaparken de bizim mesai arkadaşlarımızın çok üstün gayreti var. Bu tip projeleri çoğaltmamız gerekiyor. İnsanlar ölse bile iyilikler kıyamete kadar yaşıyor” dedi. 

Editör: Adem Küçükkaya