Pençe-Kaplan Şehidi Piyade Sözleşmeli Onbaşı Recep Kabala’nın cenazesi memleketine getirildi Pençe-Kaplan Şehidi Piyade Sözleşmeli Onbaşı Recep Kabala’nın cenazesi memleketine getirildi

Afrika kaynaklı toz taşınımı İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'yu etkisi altına alırken birçok ilde hava kalitesinin azaldığı görüldü.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı verilerine göre, toz bulutunun görüldüğü yerlerde atmosferin hava kalitesini etkileyen partikül madde oranlarında artış görüldü. Bu durum başta sağlık problemleri olmak üzere günlük yaşamda kalitenin düşmesine neden oldu. 

Ancak sağlığı ve çevreyi etkileyen bu olumsuzlukların yanı sıra Afrika kaynaklı toz taşınımı, özellikle kadınlar için önemli bir kolaylığı da beraberinde getirdi. Kentlerde gözle görünür şekilde etkili olan şiddetle toz bulutu, cam silme derdini rafa kaldırdı. Yakın zamanda etkisini yitirmesi beklenen toz bulutu kısa süreliğine de olsa bahar temizliği için kollarını sıvıyan kadınları cam silme telaşından kurtardı.

Editör: Sena ERDOĞAN