Sağlık çalışanlarına “Personel Destek Uyum Eğitimi” verildi Sağlık çalışanlarına “Personel Destek Uyum Eğitimi” verildi

Havaların sıcak ve güneşli olması  yetiştiricilerin yüzünü güldürüyor, Hayvanlarını günübirlik meralara çıkartan yetiştiriciler güneşli havaları fırsata çeviriyor.
 

Erzincan’da tutacak seviyede  kar yağmaması gündüzlerin  sıcak ve güneşli olması küçükbaş hayvan yetiştiricilerinin hayvanları ahırlardan çıkararak yeniden  günlük olarak meralara taşımasına yol açıyor.

Günün ilk ışıklarıyla birlikte hayvanlarını meralara çıkaran yetiştiriciler, akşam güneş batana kadar hayvanlarının karnını dışarıda doyuruyor. Önce ki yıllarda, zemheri soğukların yaşandığını ve kar yağışından dolayı hayvanlarını hiçbir şekilde dışarıya çıkaramadıklarını belirten küçükbaş hayvan yetiştiricileri, şuan için hallerinden memnun olsalar da yaz günlerinde olabilecek kuraklığın da endişesini taşıyor.

Günebakan köyünün hayvan yetiştiricilerinden olan  Zeki Genç, “Bu sene her sene ki gibi kar yok, soğuk değil. Davarımızı dışarıya çıkarabiliyoruz ve koyunlarımızı otarıyoruz ama böyle giderse yazın da yağışlar olmazsa kuraklık olabilir. Şuan da iyi ama yazın da kuraklık olabilir. Kar ve yağmur yağışını biz de bekliyoruz. Zemheri ayındayız. Normalde bu zamanlar her tarafta kar oluyordu ve buralar hep donuyordu, koyunlarımızı da dışarıya çıkaramıyorduk. Bu sene kar gecikti, yağış olmadı. Allah bütün üreticilerimizin yardımcısı olsun” diye konuştu. (İHA) 

Editör: Merve Kiraz