Konu ile ilgili Erzincan İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Helikopter Ambulanslarda bir doktor, bir yardımcı sağlık personeli, Sivil Havacılık mevzuatına uygun bir sorumlu pilot ve ikinci pilot olmak üzere dört görevli bulunmaktadır.

Yaylada yaralanan kadının imdadına  ambulans helikopter yetişti! Yaylada yaralanan kadının imdadına ambulans helikopter yetişti!

Bakanlıkça belirlenmiş illerde konuşlanan hava ambulans helikopterlerinin kendi bölgesi içinde sevk ve idaresi konuşlandığı ilin 112 Komuta Kontrol Merkezi tarafından yapılmaktadır. Ambulans helikopterlerin bölge dışı sevk ve idaresi ise Bakanlık Hava Operasyon Merkezi tarafından yapılmaktadır.

İlimiz Kemah, Refahiye ve İliç ilçeleri Sivas hava ambulans ekibi sorumluluk sahası içindedir. Sivas hava ambulans ekibi personellerinden Kaptan Pilot Tamer Özbek ve Doktor Önder Karaman, Erzincan İl Ambulans Servisi Komuta Kontrol Merkezi personellerimize Toplum Sağlığı Merkezi Toplantı Salonunda hava operasyon süreçlerini ve helikopter ambulans donanımlarının tanıtıldığı bilgilendirme toplantısı yapmıştır.”

Editör: Adem Küçükkaya