Terk edilme, aldatılma, unutulma, tüm bu kalp kırıcı durumlar Kırık Kalp Sendromuna neden olurken Kırık Kalp Sendromu ise göğüs ağrısı, nefes darlığı, sıkıntı, fenalık gibi belirtilerle seyreden kalp krizini taklit ediyor.

Kadınların bu hastalığa yakalanma riski, erkeklerden 3-4 kat daha fazla seyrediyor. Kırık Kalp Sendromu'nun kalpte zehir etkisi yaptığını aktaran uzmanlar duygusal çöküntülerin, travmaların, şoklar ve beraberinde gelen depresyon halinin, vücuttaki hormon dengesini bozduğunu belirtiyor.

Bayram tatili boyunca 760 bin 449 sağlık personeli görev yapacak Bayram tatili boyunca 760 bin 449 sağlık personeli görev yapacak

Stres hormonlarının da artması ile kalp büyük bir tehlike ile karşı karşıya kalıyor ve kalbin en önemli düşmanı olan depresyon ve stres, adrenalini yükseltiyor ve damarları aşındırıcı bir etki yaratıyor. 

Kalp krizi kadar tehlikeli!

Uzmanlar Kırık Kalp Sendromu’nun kalp krizi kadar tehlikeli olduğuna dikkat çekiyor. Nefes darlığı ve göğüs ağrısı yakınmaları son dönemlerde yalnızca kalp krizinde değil, Kırım Kalp Sendromu'nda da kendini gösteriyor. Belirtilerin kesin tanısı ise kalp anjiyosuyla anlaşılıyor.

Editör: Sena ERDOĞAN