Göyne Barajı yüzde 100 doluluğa ulaştı Göyne Barajı yüzde 100 doluluğa ulaştı

Belediye Başkanı Bekir Aksun’un direktifleri doğrultusunda Erzincan Belediyesi olarak Ulalar Yerleşkesi ve Ekşisu Bölgesinde,30 dönümlük alanda iki lavanta bahçesi oluşturarak, 30 bin Fransız ve Bulgar Lavanta fidesinin dikimi yapılmıştı. Dikimi yapılan Lavantaların dip çapası ve yabani ot temizliği yapılıyor.

Erzincan Belediyesi lavanta bitkisini  Erzincan’da bir sektör haline getirmek ve Lavanta üzerine Tıbbi ve Aromatik Bitkiler konusunda Doğu Anadolu Bölgesi’nde ise lider şehir durumuna getirmek istiyor.

Ekşisu bölgesinde bulunan lavanta sahasında lavantaların dip çapası ve yabani ot temizliği yapılıyor. Belediye Park Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından dikimi yapılan lavantalardan gelir elde edilmesi amaçlanıyor.

Erzincan’ın ekonomik kalkınmasına ortak akıl yönetim anlayışı ve bilimsel veriler ışığında öncülük etmeyi amaçlayan Erzincan Belediyesi, Erzincan’ın sahip olduğu jeolojik olanaklar ile tarımsal üretim potansiyelini de dikkate alarak tıbbi aromatik bitkiler sektörel atılımı olan “Lavanta Projesi”ni hayata geçirmişti.

Erzincan’da toprak ile buluşturulan, kozmetik, parfüm sanayi ve sağlık sektöründe kullanılması nedeniyle yoğun talep gören lavantaların bakımları Belediye Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından titizlikle yapılıyor.

Editör: Adem Küçükkaya