CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı; “14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününde Türk çiftçisinin durumuna bir bakalım. Çiftçi fakirleşti, toprağını süremez hale geldi. Para kazanamadığı için üretimi bırakıyor.  Çiftçimizin borcu son 20 yılda 122 kat arttı. Tarım sektörünün borcu 700 milyar lirayı geçti. Çiftçi borcunu ödeyemiyor. Çiftçilerin yüzde 93’ününtarlasında, bağında, bahçesinde ipotek bulunuyor.

Tarımı hor görürsek yarını zor görürüz. Önümüzdeki aylarda buğday hasadı başlayacak. Buğday taban fiyatının15 lira olması lazım. Çiftçi borçlarının uzun vadeli olarak yeniden yapılandırılması lazım.  Şirketlere hazine garantisi değil, çiftçiye alım garantisi vermemiz lazım. Yabancı çiftçiyi değil, kendi çiftçimizi desteklememiz lazım. Tarımdaki sorunları çözemezsek, Türkiye’nin sorunlarını da çözemeyiz.

Af düzenlemesinin9. Yargı Paketine eklenmesi lazım. Siyasetçilerin ve ülkeyi yönetenlerin halkın sesine kulak vermesi lazım. O nedenle çağrımı tekrarlıyorum. Gelin hep birlikte bir af çıkaralım. Adı da “toplumsal barış” affı olsun. Affetmek geçmişi değiştirmez ama geleceğin önünü açar. Bir kez daha Türkiye’min vicdanına sesleniyorum. Affet Türkiye! diyorum. 9. Yargı paketine “ehliyet affı” ve “çekte hapis cezasının kaldırılması konuları da eklenmelidir.

Bahar geldi doğa canlandı! Bahar geldi doğa canlandı!

Ehliyet affı konusunda bir kanun teklifi vermiştim. Ehliyet affı aileleri ile3 milyon insanı ilgilendiriyor. Ehliyetleri ellerinden alındıkları için işlerini kaybede nşoför esnafı uzun süredir TBMM’den bir düzenleme bekliyor. İnsan canına kastetmemiş, yaralamamış, madde bağımlısı olmayan herkesi bir kereye mahsus affetmemiz ehliyetlerinin verilmesini sağlamamız lazım.

9. Yargı paketi içerisinde hapis cezasının kaldırılması da yer almalı. Ağır ekonomik şartlar nedeniyle esnaf ciddi sıkıntılar çekti. Esnaf suçlu değil borçlu.  Hapisteki esnaf o çeki ödeyemez. Esnaf dışarıda olursa borcunu ödemek için çare arar. Genel kurulda bu beklentilerin mutlaka karşılanması gerekiyor.”

Editör: Adem Küçükkaya