Orman yangınlarının önüne geçmek için hepimize önemli görevler düşüyor. Bu konuda yapılabilecek bazı önemli şeyler şunlardır:

Ormanlarda ateş yakmamak: Ormanlarda asla ateş yakmamalı, mangal yapmamalı ve sigara içmemeliyiz. Küçük bir kıvılcım bile büyük bir yangına neden olabilir.

Çöplerimizi ormanda bırakmamak: Ormanlarda çöp atmak kesinlikle yasaktır. Cam şişeler gibi güneş ışınlarını yansıtarak yangına neden olabilecek çöplerimizi yanımızda götürmeli ve uygun yerlere atmalıyız.

Malatya'da 19 kilo 250 gram uyuşturucu ele geçirildi Malatya'da 19 kilo 250 gram uyuşturucu ele geçirildi

Yetkililere haber vermek: Ormanlarda duman veya yangın görürsek, 177 Orman Yangını İhbar Hattı'nı arayarak durumu yetkililere bildirmeliyiz.

Orman bilincini geliştirmek: Çevremizdeki insanları da orman yangınlarının tehlikeleri konusunda bilinçlendirmeli ve yangınla mücadelede nasıl yardımcı olabileceklerini anlatmalıyız.

Ormancılık faaliyetlerini desteklemek: Ormanların korunması ve geliştirilmesi için yapılan çalışmalara destek vermeliyiz.

Sorumlu davranmak: Doğaya ve ormanlara karşı her zaman sorumlu davranmalı, yangına neden olabilecek her türlü hareketten kaçınmalıyız.

Unutmayalım ki, ormanlar hepimizin. Bu güzellikleri korumak için hepimize görev düşüyor.

Editör: Adem Küçükkaya