Görülen rüyaların yaklaşık yüzde 90'ı unutulur

Uyandığınız zamandan 5 dakika kadar sonra rüyanın yarısı unutulur. 10 dakika sonra ise %90 kadarı hafızanızdan uçar gider.

Görme engelliler de rüya görür

Doğuştan değil ama sonradan görme engelli olanlar, rüyalarında “görsel öğeler, görüntüler” görürler. Ancak doğuştan görme engeli olanlar, duyular üzerine rüyalar görürler. Görme, koklama, dokunma, hissetme gibi…

Herkes rüya görür

Sadece çok ciddi psikolojik bozukluğu olanlar dışında, herkes rüya görür. Eğer rüya görmediğinizi düşünüyorsanız, aslında bunun sebebi rüyalarınızı çabuk unutuyor olmanız.

Rüyalarımızda sadece bildiğimiz yüzleri görürüz

Zihnimiz yüz hayal edemiyor, bu nedenle rüyalarımızda sadece hayatta tanıştığımız ama genellikle hatırlamadığımız gerçek insanların gerçek yüzlerini görüyoruz. Rüyalarınızda gördüğünüz kişiler, gündelik hayatınızda gördüğünüz yüzlerce, binlerce kişinin yüzlerine beyninizin eklediği karakterler ile rüyanıza dahil oluyor.

Herkes renkli rüya görmez

İnsanların %12’si siyah ve beyaz rüya görüyor. Diğerleri ise rüyalarını renkli görüyor. Ancak bu araştırma 1915-1950 tarihlerini kapsıyor. 1960’larda ise bu oran değişti. Bugün 25 yaşının altındakilerin sadece %4.4’ü rüyalarını siyah beyaz görüyor. Son araştırmalarda bunun sebebinin siyah-beyaz televizyondan renkli televizyona geçişin sebep olduğu iddia edildi.

Rüyalardaki duygu yoğunluğu

En çok endişe duygusu uyandıran rüyalar görülür. Olumsuz rüyalar, olumlu rüyalardan daha çok görülür.

Rüyalar semboliktir

Anlamsız ya da ilginç objeler gördüğünüz rüyalar genellikle anlamsız değildir. Rüyalar derin bir sembolik dil kullanır.

Bir gecede 4-8 arasında rüya görebilirsiniz

Ortalama her gece 1-2 saat arasında rüya görebilirsiniz.

Hayvanlar da rüya görür

Pek çok farklı hayvan üzerinde yapılan araştırmalara göre hayvanlar da uyurken rüya gördüklerinde insanlarla aynı beyin dalgalarına sahip oluyor. Arada bir köpekleri uyurken izleyin. Rüya gördüklerinde patilerini koşar gibi hareket ettiriyor ve bir şeyleri takip ederken mırıldanıyorlar.

Uyku felci / karabasan

REM uykusu boyunca, rüya görürken vücudunuzun rüyanızda yaptığınız şekilde hareket etmemesi için beyninizdeki bir mekanizma tarafından vücudunuz felç edilir. Fakat bu mekanizmanın, beyniniz uyanık olsa bile uyku öncesi, uyku sırasında ya da sonrasında çalışması mümkün.

Rüya karışması

Bazen zihnimiz, uykudayken dışarıdan gelen hisleri rüyanın bir parçası olarak kullanır. Bunun anlamı, bazen rüyalarımızda biz uyurken odada çalan bir müziği, bir sesi duyabiliriz.

Kadın ve erkek farklı rüyalar görür

Erkekler genellikle başka erkeklerle ilgili rüyalar görür. Erkeklerin ortalama %70’inin rüyasındaki karakterler başka erkeklerdir. Kadınların rüyalarında ise kadın erkek oranı birbirine daha eşittir. Bu nedenler erkekler rüyalarında kadınlardan daha saldırgan duygular gösterirler.

İleriye-dönük rüyalar

Çeşitli anketlere göre insanların %18’i ile %38’i en az bir defa geleceğe dair bir rüya görmüş, %70’i ise dejavuyu deneyimlemiştir. Rüyalarında geleceğe dair anılar görebileceğine inananların oranı ise %63 ile %98 arasında değişiyor.

Samimiyetsiz 10 özür cümlesi Samimiyetsiz 10 özür cümlesi

Eğer horluyorsanız rüya görmüyorsunuzdur

Bu konu internette oldukça sık bahsedilse de bunu destekleyecek herhangi bir bilimsel araştırma bulunmuyor.

Rüyanızda orgazm olabilirsiniz

Sadece seks sırasında değil, rüyalarınızda da orgazm olabilirsiniz.

Editör: Saliha Kara