Dağları süsleyen dağ keçileri engebeli arazide drone ile görüntülendi Dağları süsleyen dağ keçileri engebeli arazide drone ile görüntülendi

Yapılan incelemelerin ardından balık ölümlerinin mevsimsel hastalıklardan kaynaklandığı, diğer balık ve canlı türlerinde herhangi bir olumsuzluğun yaşanmadığı, fiziksel su ölçümleri de yapılarak, balık sağlığı açısından tehlike oluşturmadığı açıklandı.

Konu ile ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Erzincan İli İliç İlçesi Dostal Köyü kıyı şeridinde gerçekleşen balık ölümlerine ilişkin Elazığ Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve İliç İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personellerince 27.02.2024 tarihinde yerinde incelemeler yapılmıştır.

Bu incelemeler sonucunda, kıyı şeridi boyunca muhtelif yerlerden takribi aynı boy ve ağırlıkta (6-7 kg)  13 adet Cyprinus carpio (Pullu Sazan) balığının öldüğü görülmüştür. Bunlardan 3 adeti numune niteliği taşıdığından soğuk zincir kurallarına uygun olarak analizleri yapılmak üzere laboratuvara sevk edilmiştir. Kalan 10 adet balığın fiziksel muayenesinde çürüme ve kokuşmalar başladığı ölümlerinin üzerinden birkaç gün geçtiği anlaşıldığından imha prosedürlerine uygun olarak gömülerek imha edilmiştir. Bununla birlikte 4 farklı istasyondan su numunesi alınarak kimyasal analizleri yapılmak üzere laboratuvara gönderilmiştir. Bu istasyonlardan fiziksel su ölçümleri (Sıcaklık,PH,Oksijen v.b.) yapılmış olup, balık sağlığı açısından tehlike oluşturmadığı değerlendirilmiştir. Yapılan incelemelerde şüpheli balık ölümlerinin sadece pullu sazan balıklarında olduğu görülmüştür. İnceleme sahasında bahse konu balıklar dışında herhangi bir farklı balık türüne, sucul canlılara ve su kuşlarının ölümüne rastlanılmadığı, canlı yaşam döngüsünün devam ettiği ve toplu balık ölümlerinin olmadığı gözlemlenmiştir. Bu nedenle yaşanan balık ölümlerinin, mevsimsel geçiş dönemlerinden ve/veya balık hastalıklarından (Viral,Bakteriyel,Paraziter v.s.) kaynaklanabileceği öngörülmüştür.” 

Editör: Adem Küçükkaya