Son zamanlarda sosyal medya gündemini meşgul eden, SMS veya e-mail ile boşama olurmu konusuna açıklık getirildi. Dini sohbet ve dersleri ile bilinen Nurettin Yıldız YouTube kanalında konu ile ilgili, SMS veya e-mail ile yazılan, bu yollar ile dile getirilen boşamanın dinen boşama olduğunu söylüyor.

Sarıgül; “AK Parti, meclisi çalışmış görünmek için çalıştırıyor” Sarıgül; “AK Parti, meclisi çalışmış görünmek için çalıştırıyor”

Öte yandan diyanetin sitesinde konu ile ilgili şu bilgiler yer alıyor: “Bir kimse, yüzüne karşı ‘seni boşadım, benden boş ol' gibi boşamayı ifade eden sözleri şifahî olarak söylemek suretiyle, eşini boşayabileceği gibi, bu sözleri telefon, mektup, mesaj, internet ve faks yoluyla bildirerek de boşayabilir. Söz konusu iletişim vasıtalarıyla boşamak, sözlü olarak yüz yüze boşamak gibi geçerlidir. Ancak, bu durumda kocanın, boşamış olduğunu inkâr etmemesi gerekir. Boşamanın yazılı olması halinde ise boşanan kimse, yazının veya mesajın eşinden geldiğinden emin olmalıdır. Bu durumda boşama hükümleri, kadının mektubu okuduğu andan itibaren başlar. Fakat koca eşini daha önce gıyaben boşamış da bunu mektupla haber veriyorsa, boşamanın hükümleri, kocanın boşadığı andan itibaren başlar.”

Dini açıdan boşanma, yasal boşanmadan farklıdır. Dinen boşanmış olmak, yasal olarak boşanmış olmak anlamına gelmez. Boşanma kararı vermeden önce çiftlerin tüm seçenekleri değerlendirmesi ve dini ve yasal açıdan gerekli adımları atması önemlidir. 

Editör: Adem Küçükkaya