AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman'ın da yer aldığı araştırma komisyonunda görevli 22 Milletvekili, 5 Akademisyen ve 16 Meclis görevlisinden oluşan heyet İliç Maden kazasını yerinde inceledi.

Erzincan Belediyesi ile KUDAKA proje anlaşması imzaladı Erzincan Belediyesi ile KUDAKA proje anlaşması imzaladı

Heyet ilk olarak Erzincan Valiliğini ziyaret etti. Heyete ev sahipliği yapan Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, heyeti kaza gününden bugüne kadar yapılanlar konusunda bilgilendirdi.

Erzincan Valiliği ziyaretinin ardından İliç'te kriz merkezi bilgilendirme toplantısı yapıldı.

İliç'te maden alanında yürütülen çalışmalar  yerinde incelendi.

Ziyarete ev sahipliği yapan AK Parti Erzincan Milletvekilli Süleyman Karaman yaptığı değerlendirme de: "İliç Maden Kazasını incelemek için Erzincan’ımıza gelen Araştırma komisyonumuz ile birlikte ilk olarak Valiliğimizi ziyaret ettik. Ardından Komisyon Başkanımız, Sayın Atay Uslu beyefendi basın açıklaması yaparak ziyaretin önemine değindi. Akabinde Valimiz Sayın Hamza Aydoğdu, olayın gerçekleştiği günden bu yana yapılan çalışmalar konusunda komisyonumuzu bilgilendirdi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Araştırma Komisyonu; beraberindeki bilim adamları ve teknik heyetin de hazır bulunduğu maden sahasında incelemelerde bulunarak, kazanın oluşu ile yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirildik. Bir daha böyle trajik kazaların olmaması için ne gibi tedbirler alınması noktasında istişarelerde bulunduk.

İliç Maden kazası Araştırma komisyonu arkadaşlarım ile acılı ailelerimize taziye ziyaretinde bulunduk. Komisyonumuzun titiz çalışmaları sonucunda benzer olaylar inşallah yaşanmayacak. Ortaya çıkan rapora göre madencilik kuralları daha güvenli elverişli hale getirilecek. Ülkemizin geleceği için, insanlarımızın sağlığı için, madencilerimiz için en doğrusunu yapmanın gayreti içindeyiz" dedi.

Editör: Adem Küçükkaya