Erzincan’da küçükbaş hayvancılıkla uğraşan üreticiler bu günlerde kuzu doğumları nedeniyle tatlı bir telaş yaşıyor. İş yoğunluğunun arttığı kuzu doğum günleri üreticiler, gece gündüz demeden koyunlarının başında bekliyor.

“Siyanürden balıklar öldü” iddiası sonrası bölgede yapılan inceleme sonuçlandırıldı “Siyanürden balıklar öldü” iddiası sonrası bölgede yapılan inceleme sonuçlandırıldı

Emeklerinin karşılığını almaya başlayan besiciler, kuzularla adeta bir bebek gibi ilgileniyor. Belli bir büyüklüğü ulaşan kuzular, ardından annelerinden ayrılıyor. Mart ayına kadar devam eden doğumların ardından kimi besici yaylaya çıkarken, kimi ise ağılda üretime devam ediyor.

Besi yetiştiricisi İbrahim Koyun, kuzulama dönemi ile ilgili açıklamasında şu ifadeleri kullandı; “Hayvanlarımız doğmaya başladı. Hayvanlarımızın doğumu daha 1 ay boyunca devam eder. Genellikle gece doğum yapıyorlar. Biz de sürekli onları kontrol amaçlı ahıra gelip bakarız. Bu ay çok zor bir ay. Doğru düzgün yatamıyoruz. Hayvanların yeri ıslanmasın ve ishal olmasın diye sürekli kontrol ediyoruz. Zorlu kış şartları altında hayvanlarımıza bakıyoruz. Kuzuların doğmasıyla birlikte tatlı bir telaş başladı. Bu sene ilk etapta 60 tane kuzu doğdu. Toplamda da 400 tane hayvanımız var. Bir ay boyunca diğer hayvanlarımız da inşallah doğacaktır.”

Editör: Adem Küçükkaya