Mitsotakis'in bu açıklaması, AB ve NATO müttefiklerinin Ukrayna'ya daha fazla askeri yardım sağlanması yönündeki baskılarına rağmen geldi.

Yunanistan'ın Ukrayna'ya Desteği

Yunanistan, Ukrayna'ya silah, mühimmat ve insani yardım da dahil olmak üzere çeşitli destekler sağlamıştı. Fakat hava savunma sistemleri gibi kritik öneme sahip askeri teçhizatlar söz konusu olduğunda ise ihtiyatlı davranıyor.

Güney'de deniz Erzurum'da dağ kayağı! Güney'de deniz Erzurum'da dağ kayağı!

Mitsotakis'in Gerekçeleri

Mitsotakis, S-300 ve Patriotların Yunanistan'ın hava savunması için "hayati önem taşıdığını" ve bu sistemlerin Ukrayna'ya gönderilmesinin "Yunanistan'ın kendi güvenliğini zayıflatacağını" savunuyor.

Türkiye Endişesi

Yunanistan'ın bu tutumunun arkasında yatan bir diğer sebep ise Türkiye ile olan ilişkiler. Mitsotakis ve diğer Yunan yetkililer, daha önceki açıklamalarında da Türkiye'den gelen olası tehditlere karşı hava savunma sistemlerine ihtiyaç duyduklarını dile getirmişlerdi.

Doğu Akdeniz Gerilimi

2020 yılında Doğu Akdeniz'de deniz yetki alanları konusunda yaşanan anlaşmazlık, iki ülkeyi sıcak çatışmanın eşiğine getirmişti. Son dönemde ilişkileri normalleştirme adımları atılsa da Ege Denizi'nde deniz parkı kurma planı gibi gelişmeler gerginliği yeniden alevlendirdi.

Mitsotakis'ten Deniz Parkı Planına Cevap

Mitsotakis, Skai televizyonuna yaptığı açıklamalarda Türkiye'den gelen tepkilere rağmen deniz parkı projesini hayata geçireceklerini söyledi. "Deniz parkını ilan edeceğiz. Çünkü bu, Türkiye ile görüş ayrılıklarımız var diye birbirimizle konuşamayacağımız anlamına gelmiyor" ifadelerini kullandı.

Yunanistan'ın Ukrayna'ya S-300 ve Patriot hava savunma sistemlerini göndermemesi, Ukrayna'ya verilen desteğin sınırlarını ve bölgedeki karmaşık jeopolitik dengeleri gözler önüne seriyor. Mitsotakis'in bu konudaki kararlı tutumu, Türkiye ile olan ilişkiler ve Yunanistan'ın kendi güvenliği gibi faktörlerden etkileniyor gibi görünüyor.

Editör: Adem Küçükkaya