Türkiye Yazarlar Birliği Erzincan Şubesi’nce düzenlenen, “Bürokrat Kürsüsü Şiir Şöleni” katılımcıları mest etti

Düzenlenen programa Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Milletvekili Burhan Çakır, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Savcı Kayhan Çetin, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Halil Odabaş, Erzincan Müftüsü Mehmet Emin Çetin, Erzincan Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Üniversite Öğretim görevlileri, Erzincanlı şairler ve vatandaşlar katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Türkiye Yazrlar Birliği Erzincan Şube Başkanı Halil İbrahim Özdemir, yaptıkları çalışmalardan bahsetti.

konuşmasında şu ifadeleri kullandı; “Türkiye Yazarlar Birliği Bundan kırk iki yıl önce, 1978 yılında Mehmet Doğan ve Hemşerimiz Mustafa Kutlu’nun da aralarında bulunduğu on beş arkadaş tarafından kurulmuştur. Bu birliktelik bugün Türk Dünyasında en çok bilinen, en çok tanınan yazar kuruluşu olarak gelişimini sürdürmüştür. Düzenlediği Uluslararası Şiir Şölenleri ile Türk Dünyasındaki çok sayıdaki şair ve yazarın çatı kuruluşu haline gelmiştir.

Türkiye Yazarlar Birliği ilim, irfan ve kültür geleneğimizden beslenen sanat, edebiyat ve değerlerimizi korumak, onu geliştirmek, gelecek nesillere taşımak amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir.

Kuruluşundan bu yana geçen kırk iki yılda Türkiye Yazarlar Birliği, yurt içerisinde ve yurt dışında binlerce faaliyeti gerçekleştirmekle kalmadı, yazarın, şairin, münevverin, mütefekkirin ilim adamlarının kendilerini ifade edebildikleri mesleki bir platform oluşturdu. Camiada yetişen pek çok insan milletin kültür ve irfanına önemli katkılar sağladı.

Bakanlar Kurulu kararı ile “Kamuya yararlı dernekler” statüsü verilen Türkiye Yazarlar Birliği’nin Genel Merkezi Ankara’dadır. Bugüne kadar Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Erzurum, Kocaeli Trabzon, Giresun, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Gaziantep, Kayseri, Konya Adıyaman illerinde teşkilatlanmıştır.

Erzincan Şubesi ise 29 Ekim 2018 tarihinde kurulmuş on altıncı ve en genç şube olarak kayıtlara girmiştir.

Türkiye Yazarlar Birliği Erzincan şubesi kuruluşundan bugüne kadar faaliyetlerini aralıksız olarak sürdürmektedir.

Kuruluşunu “Şiirimizin 40. yıl Paneli” ve “Erzincan Şiir Zirvesi” ile açan Yazarlar Birliği Erzincan şubesinin açılışına Türkiye’nin dört bir yanından 30 şair katılmıştır. Açılışa katılan şairlerle birlikte Erzincan’ın Kemah ve Kemaliye ilçeleri ile Divriği Ulu Cami ve Şifahane ziyaret edilerek Erzincan’ın ve yöremizin tanıtımına katkı sağlanmıştır. Ayrıca oluşturulan TYB Genç birimi ile Üniversite öğrencilerinden oluşturulan bir gurupla Kemah ve Kemaliye ilçelerine gezi düzenlenmiş, TYB Genel Merkezinden Erzincan’ı ziyaret eden 40 genç yazar arkadaşımız Erzincan’da ağırlanarak tarihi ve turistik mekânlar gezdirilmiştir.

Kuruluşumuzdan bu yana geçtiğimiz süre zarfında her hafta bir konuşmacı Türkiye Yazarlar Birliğinin konuğu olarak Erzincan’ın sözlü ve yazılı kültürüne önemli katkılar sağlamıştır.

Bunun yanı sıra Türkiye Yazarlar Birliğinin ilk kurucularından olan ve malumunuz olarak Türkiye’nin en büyük hikâyecilerinden kabul edilen hemşerimiz Mustafa Kutlu belgeselinin çekimleri sırasında Yazarlar Birliği Erzincan Şubesi olarak çeşitli katkılar sağlanmıştır. Çekilen belgesel geçtiğimiz günlerde bazı ulusal televizyon kanallarında yayınlanmış ve diğer kanallarda da yayınlanmaya devam edecektir.

Erzincan Valisi Sayın Ali Arslantaş ile yaptığımız görüşmeler neticesinde “Erzincan Kitaplığı” ismi ile yayımlamaya başladığımız kitaplarla Erzincan’ın birikimini gün yüzüne çıkaracak çalışmalarımız devam edecektir. Bizlere bir başlangıç yapmamızı sağlayan Erzincan Valisi Sayın Ali Arslantaş’a da huzurlarınızda teşekkür ediyorum.

Geçtiğimiz yıl Erzincan Belediyesi’nin TYB’ye tahsis ettiği Millet Bahçesi, Millet Kıraathanesinde Her hafta bir konuşmacıyı davet ederek seminerlerimizi, sohbetlerimizi sürdürdük. Bu imkânları bize sunan eski belediye Başkanı Cemalettin Başsoy ve yeni belediye başkanımız Bekir Aksun’a da teşekkür ediyorum.

Türkiye Yazarlar Birliği Erzincan Şubesi bu yıl da Erzincan Müftülüğünün TYB ’ye tahsis ettiği, Diyanet Gençlik Merkezinde çalışmalarını aksatmaksızın sürdürmektedir. Yazarlar Birliği Erzincan Şubesine desteği sebebiyle Erzincan Müftümüz Mehmet Emin Çetin’e de huzurlarınızda şükranlarımızı sunuyoruz.

Yine Erzincan Müftülüğünün sağladığı imkânlarla 45 kursiyerimizin katıldığı Kutadgu Bilig kursları Müftülük kütüphanesinde tamamlanmıştır. Kursa katılan arkadaşlarımıza sertifikalarının verilme törenini ise şiir şölenimizin ardından gerçekleştireceğiz.

Önümüzdeki günlerde ise kursiyerlerimizin talepleri doğrultusunda “Mesnevi” okumalarını planlamaktayız.

Mutat programlarımız devam ederken önümüzdeki aylarda Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul ve Erzurum şubeleri ile müştereken hemşerimiz Nurettin Topçu’yu anma programı düzenleyeceğiz. Bu programımıza da Türkiye’nin pek çok bölgesinden alanının uzmanı yazar arkadaşlarımızı davet edeceğiz.

Programımızda şiiri şehrimizin ve ülkemizin gündemine getirmiş olmaktan büyük bir mutluluk duymaktayız.

İlgi ile takip edip dinleyeceğinizi umduğumuz “Bürokrat Kürsüsü Şiir şölenimizde kur’a ile belirleyeceğimiz 10 kişiden her birine günün anısı olarak birer tablet hediye edeceğiz.

Programımıza katılma lütfunda bulunan Sayın Valimize, Milletvekilimize, Belediye Başkanımıza, Savcımıza, Adalet Komisyonu Başkanımıza ve Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektör Yardımcımıza ve diğer katılımcılarımıza huzurlarınızda ayrı ayrı gönülden teşekkür ediyorum.

Açılış konuşmasının ardından Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Milletvekili Burhan Çakır, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Savcı Kayhan Çetin, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Halil Odabaş, Erzincan Müftüsü Mehmet Emin Çetin, Erzincan Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Üniversite Öğretim görevlileri ve Erzincanlı şairler şiirlerini okudular.

Programın ardından çekiliş ile 10 kişiye tablet hediye edildi.

doğu

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Copyright © Erzincan Doğu Gazetesi

Yazılım: TE Bilişim

Yukarı Çık