banner76

Yılmaz, DSYB Süt Toplama Merkezinde incelemelerde bulundu
Tesis hakkında bilgi veren Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Faruk Günay, Erzincan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği olarak yetiştiriciler birçok hizmet sunduklarını söyledi. DSYB Başkanı Faruk Günay, Erzincan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği olarak yetiştiricilere veterinerlik hizmetleri, küpeleme hizmetleri, suni tohumlama hizmetleri, tarımsal destekleme hizmetleri başta olmak üzere birçok hizmet götürdüklerini kaydetti. Erzincan’da üretilen sütün pazarlama sorununu çözmek maksadıyla Sivas Erzincan Kalkınma Projesi Süt Stratejik Yatırım Planı kapsamında süt toplama zinciri kurduklarını söyleyen DSYB Başkanı Günay, şu anda Merkez ilçeye bağlı 65 köyde süt topladıklarını söyledi. Eylül ayı itibarıyla günlük 15 ton süt toplayarak toplanan sütü Trabzon ilindeki bir firmaya sattıklarını belirten Günay, bu hizmetlerinin giderek büyüyeceğini söyledi. Erzincan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği olarak hazırladıkları ve Kuzey Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı(KUDAKA)'ın desteklediği 'Ürettiğim Çiğ Sütün Kalitesine Güveniyorum' projesi kapsamında Erzincan'da Süt Analiz Laboratuvarı kuracaklarını söyleyen Başkan Günay Doğu Anadolu Bölgesinde bir ilk olan süt analiz laboratuvarının Erzincan'ın yanı sıra çevre il ve ilçelere de hizmet vereceğini söyledi. Erzincan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Faruk Günay, kuruluş çalışmalarına geçtiğimiz yıl başlanılan süt toplama merkezi bünyesinde bulunan süt analiz laboratuvarının Eylül ayı itibariyle faaliyete geçeceğini belirtti. Süt analiz laboratuvarını kurmalarındaki amacın her geçen gün süt üretimi artan Erzincan'da kaliteli süt üretmek ve süt üreticilerini desteklemek olduğunu ifade eden Başkan Günay,"Laboratuvar ile tüm Erzincan'daki sütlerin analizlerinin yapılacağını ve aynı zamanda bunun bir teşvik görevi göreceğini söyledi. Kuruluş çalışmaları devam eden süt analiz laboratuvarının Doğu Anadolu Bölgesinde bir ilk olma özelliğini taşıdığını vurgulayan Günay,"Alınacak olan mobil süt analiz cihazlarıyla saha şartlarında ileri düzey süt analizleri yapan cihazlarla da laboratuvar ortamında, süt üretimi yapan işletmelerden süt numuneleri alınarak analizlerinin yapılacağını kaydetti. 5 personelin görev yapacağı süt analiz laboratuvarı Erzincan başta olmak üzere Erzurum, Bayburt, Gümüşhane, Artvin ve Tunceli illerine de hizmet verecek.
Erzincan DSYB’nin çalışmalarını yerinde inceleyen Erzincan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sırrı Yılmaz DSYB’nin son derece önemli çalışmalar yaptığına dikkat çekerek, Erzincan’da sektörün gelişmesi için tüm kurumlarla işbirliği içerisinde olduklarını söyledi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın hayvancılığın geliştirilmesi, üretim ve kalitenin artırılması için uyguladığı politikaların, verdiği destekleme, teşvik ve hibelerin önemine değinen Yılmaz, hayvancılığın gerek Erzincan’da gerekse Türkiye genelinde geliştiğini söyledi. Üretici ve yetiştirici birliklerinin iyi yönetildiğinde, çiftçilerin bu birlikler çatısı altında toplandığında son derece iyi sonuçların alındığını söyleyen Yılmaz, DSYB’nin bu konuda iyi bir örnek olduğunu söyledi. Üretici ve yetiştirici birliklerine desteklemeye ve işbirliğine devam edeceklerini söyleyen Sırrı Yılmaz, el birliği ile hayvancılığı geliştireceklerini kaydetti.  

doğu

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.