Bakımlı tüm kadınların makyaj konusunda en önem verdiği öğelerden biri Eyeliner desek yanlış olmaz heralde. Makyajı en etkin ve gösterişli hale getiren Eyeliner, gözlerinizin ön plana çıkmasını sağlar. Ama bir nokta var ki eyeliner sürme stilinizi göz şeklinize göre yapmalısınız. Yanlış yapılan bir uygulama kötü görünüme yol açabilir.

Gerçek şu ki, kusursuz eyeliner çekebilmek için, el yatkınlığına, pratiğe, doğru tekniklere ihtiyacımız var. Eyeliner nasıl sürülür?  Gördüğümüz zaman bayıldığımız o kolay eyeliner stillerini elde etmek çok kolay değil ama doğru ürün ve tekniklerle sen de arzuladığın kedi gözü makyajınlarını elde edebilirsin.

Eyeliner nedir?, Eyeliner çekmenin en kolay yöntemleri nelerdir? Göz şekillerine göre Eyeliner sürme teknikleri neler? Tüm bu sorularn cevaplarını sizlerle paylaşacağız.

Eyeliner nedir?

Eyeliner, genellikle siyah renkli, likit, kalem veya jel formda olan ve kirpik hattı boyunca uygulanan bir göz makyajı malzemesidir. Sürme ile eyeliner farkına bakacak olursak, sürme daha göz kalemine benzeyen, alt ve üst göz içlerine uygulanan bir makyaj malzemesidir. Eyeliner ise üst kirpik çizgisi boyunca uygulanır, kuyrukludur ve gözlerin daha çekik, belirgin görünmesini sağlar.

1- Kolay Eyeliner Nasıl Sürülür?

Kusursuz göz makyajı için saatler harcamana gerek yok, göz kapağına nude göz farını sür, eyelinerını çek ve maskara sür. İşte hazırsın. Şimdi senin için kusursuz göz makyajının adımlarını inceliyoruz.
Göz makyajına başlamadan önce göz kapağını eyeliner çekmeye hazırlamalısın. Süreceğin nude renkli bir krem far, hem makyajının uzun süre bozulmasını önler hem de göz kapağındaki renk eşitsizliğini dengeler. 

Biz eyeliner sürerken ince uçlu eyeliner kullanıyoruz. Böylece hem daha pratik hem de daha doğal sonuçlar elde edebiliyoruz. Ultra ince ucu ile eyeliner çekme işini inanılmaz bir şekilde kolaylaştırıyor. Yoğun pigmenti ile tek seferde istediğin çizgiyi kusursuz bir şekilde çekebilirsin

Eyeliner çekmeye her zaman kuyruk bölümünden başlamalısın. Öncelikle eyelinerının kuyruğunu çek daha sonra kirpik dibinden ince bir çizgi çek ve bunu kuyruğunla birleştir.

Eyeliner uygulamasına yeni başlayanlar, eyeliner çekerken önce ince bir çizgi çekip daha sonra isterlerse kalınlaştırabilirler. İlk olarak kalın bir çizgi uyguladığında hata yapma olasılığın daha yüksek olacaktır. Son olarak göz pınarından tek bir hareketle kuyruk ucuna kadar tekrar bir çizgi çiz ve işte bu kadar.

6 Ekim'de BİM'e Kütahya Porselen / Emsan Çeyiz Seti Geliyor! 6 Ekim'de BİM'e Kütahya Porselen / Emsan Çeyiz Seti Geliyor!

Not:Bazen iki gözüne uyguladığın eyeliner eşit olmayabilir. Bu durumda eyelinerını bir tık kalınlaştırarak ikisini eşitleyebilirsin.

2- Kalem Eyeliner Nasıl Sürülür?

Likit eyeliner çekerken hata yapmaktan korkuyorsan öncelikle göz kalemin yardımıyla eyeliner stilinin taslağını oluştur. Göz kaleminle istediğin görünümü elde ettikten sonra likit eyelinerınla bu taslağın üzerinden geç. Eğer eyeliner kalemi ile buğulu bir görünüm yaratmak istersen, kalem eyelinerı kirpiklerinin dibine uygula ve doğal görünmesi için dağıtarak buğulu bir görünüm ver.
Göz kalemi ile eyeliner sürmek daha kolay olduğu için eyeliner çekme teknikleri arasında en sevilenlerden biri oluyor. 

Not: Göz kalemiyle eyeliner çekmeden önce kalemin ucunu saç kurutma makinanla ısıtarak kaleminin ucunu yumuşat, böylece uygulama çok daha kolay olacak. Kalemini ısının altında çok fazla tutmana da gerek yok. İki üç saniye tutmak kaleminin yumuşaması ve kolay bir uygulama elde etmen için yeterli olacak.

3- Likit Eyeliner Nasıl Çekilir?

İşte sana harika bir eyelier tutorialı: Eyelinerını gözlerinin iç kısmından başlayarak çekmekten vazgeçmelisin. Likit eyeliner nasıl sürülür hemen açıklayalım: Sadece kuyruk oluşturmamalı aynı zaman da eyelinerın gideceği yönün şeklini yaratmalısın. Önce kuyruktan başla, sonra likit eyeliner ile göz pınarına doğru ilerle. Bu yöntemle, ilk adımda eyelinerının nasıl sonuçlanacağını gözünde canlandırabilirsin: kalın veya çok ince! Artık likit nasıl çekilir çok iyi biliyorsun.
Editörün önerisi: Göz şekline göre eyeliner çekmek önemlidir. Düşük ve aşağı doğru duran gözlere sahip olanlar için eyeliner çekmek çok zor olabiliyor. Düşük gözlüler için eyeliner çekmenin püf noktaları; üst kirpik diplerinin dış kısımlarına bir kuyruk ekleyerek daha kalkık gözlere ve canlı bakışlara sahip olabilirler. Alt kirpik dibinin ise dış kısmına yukarı doğru uzanan bir kuyruk çizmeyi tercih etmeliler. Üst ve alt kirpik diplerinin ortalarından eyelinerı çekmeye başlayarak yukarı doğru uzatmak, işin püf noktası. Bu sürme tekniğini, kahverengi ve lacivert eyelinerla uygulayıp maskarayla birleştirerek mükemmel bir günlük göz makyajı elde edebilirler.

4- Jel Eyeliner Nasıl Sürülür? 

Jel eyelinerını mutlaka eyeliner fırçası ile uygulamalısın. Fırçana eyelinerını al ve yassı bir şekilde fırçayı tutarak önce kuyruk bölümünü oluştur. Eyeliner jel formuyla eyeliner çekme teknikleri arasında en zorudur. Bu nedenle dikkatli olmalısın. Daha sonra göz pınarına gelerek buradan başladığın ince bir çizgiyle eyelinerını kuyruk bölümü ile birleştir. 
Eyeliner çekme aparatları ile de jel eyelinerını çekebilir, daha kusursuz bakışlara ulaşabilirsin. 

Göz şekline göre eyeliner sürme yöntemleri

Makyajın en önemli adımlarından biri olan eyeliner, göz şekline ve yapısına uygun şekilde uygulandığında dikkat çeken bir görünüm yaratabilirsiniz. Peki, düşük göz kapaklı, badem ve çukur gözlere hangi tip eyeliner sürülmeli? 

İşte tüm ayrıntılarıyla göz şekline uygun eyeliner sürme rehberi...

1- Çukur gözler için eyeliner

Çukur göze sahip olanlar, çok ince bir eyeliner sürmelidir. Gözlerinizin dış köşesine doğru yoğunlaşan eyeliner sizler için ideal seçim olacaktır.Bu sayede gün içerisinde akmasını ve bulaşmasını da engelleyebilirsiniz.

2-Badem gözler için eyeliner

Tüm eyeliner stillerinin yakıştığı badem göz yapısına sahip olanlar, dış köşeye doğru kalınlaşan bir eyeliner sürmelidir.Bu yöntemle gözlerinizin dikkat çekici bakışlar kazanmasını sağlayabilirsiniz.

3- Düşük göz kapağına sahip gözler için eyeliner

Düşük göz kapağına sahip olanlar, gözlerinize makyaj yapmakta zorluk yaşayabilirsiniz. Özenle sürdüğünüz eyeliner, gün içerisinde bulaşabilir. Bu yüzden kalem bir eyeliner kullanmalısınız. Eyelineri, kirpik diplerine uygulayıp,kuyruğunu uzun yapmalısınız. Bu sayede göz kapağınızı da kalkık gösterebilirsiniz.

Özellikle makyaja yeni başlayanların verdiğimiz bu yöntemler ile doğru Eyeliner tekniklerini kullanması sonucu müthiş sonuçlara varacağını düşünüyoruz.