Erzincan'ın Kilimli köyünden aynı zamanda öğretmen olan Fahri Küçüktaş,  Dokuz dönüme yakın bir alanda 15.000 salçalık kapya biber ve 4.000 kamenta cinsi salçalık domates yetiştiriciliği yapıyor Fahri Küçüktaş, elde ettiği verimden memnuniyetini dile getirdi.

Küçüktaş, sebze üretiminde yüksek kaliteli fidelerin desteklemeyle alındığını ve hastalıklara dayanıklı olduklarını vurguladı. İl Tarım Müdürlüğüne ve Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı teknik ekibine bu destekleri için teşekkürlerini ileten Küçüktaş, üreticilerin bu tür desteklerle daha verimli üretim yapabildiklerini ifade etti.

Erzincan İl Tarım Müdürü Murat Şahin ise, bitkisel üretimi artırmak amacıyla yürütülen faaliyetler hakkında bilgi verdi. Şahin, Doğu Anadolu'da tek olan Erzincan'ın, kent tarımı projeleriyle sebze üretimini artırmaya odaklandığını belirtti. Açık alanda özellikle kapya biber ve salçalık domates üretimine önem verdiklerini söyleyen Şahin, bu kapsamda 1.100.000 adet fidanın çiftçilerle buluşturulduğunu açıkladı. Yaklaşık 400 dekarlık alanda 285 üreticiye hibe fidelerin sağlandığını belirten Şahin, bu hibelerin %75'inin bakanlık tarafından, %25'inin ise çiftçiler tarafından karşılandığını ifade etti.

"Yıldız Tozu" filminin özel gösterimi Erzincan'da yapıldı "Yıldız Tozu" filminin özel gösterimi Erzincan'da yapıldı

Şahin, fidelerin uygulama yerlerinde düzenli kontrollerin yapıldığını ve çiftçilerin fidelerin gelişiminden ve veriminden memnun olduklarını belirtti. Erzincan'ın sebze üretiminde bölgenin lideri olmaya devam etmeyi hedeflediklerini vurgulayan Şahin, gelecek yıllarda da çiftçilere teknik destek sağlayacaklarını sözlerine ekledi.

Erzincan'da öğretmen Fahri Küçüktaş'ın başarılı tarım faaliyetleri ve İl Tarım Müdürlüğü'nün çiftçilere sağladığı desteklerle birlikte, bölgedeki sebze üretimi artış gösteriyor. Bu başarı, çiftçilere verilen hibe fidelerin kalitesi ve doğru tarım uygulamalarının sonucu olarak değerlendiriliyor.

Hibe destekli ürünler Erzincan ekonomisine can olacak (1)_1280x720